Polska będzie miała powietrzny szpital

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 listopada 2010 15:38

Wspólna inicjatywa LOT i Urzędu Lotnictwa Cywilnego zaowocuje powstaniem pierwszego polskiego "latającego szpitala".

Polska będzie miała powietrzny szpital

Jak poinformował Marcin Piróg, prezes PLL LOT, Boeing 767-300, który może być wykorzystany jako „latający szpital” został w tym celu odpowiednio przebudowany.

– Jesteśmy trzecią linią lotniczą w Europie, posiadającą w swojej flocie samolot w wersji medycznej, a pierwszą w regionie, która ma największy samolot w tej klasie – powiedział Piróg.

Na co dzień samolot będzie obsługiwał połączenia rejsowe PLL LOT. Spółka zapewnia, że jeśli zaistnieje potrzeba użycia go jako „latającego szpitala”, w ciągu 48 godzin może zostać przebudowany z wersji pasażerskiej na medyczną. Na pokładzie samolotu będzie wtedy 18 stanowisk z noszami, w tym jedno stanowisko OIOM (intensywnej terapii).

Maszyna będzie mogła być wykorzystywana podczas klęsk żywiołowych, na przykład podczas trzęsień ziemi czy innych katastrof, jak tsunami. Gdy zaistnieje taka potrzeba, polski przewoźnik jest w stanie przystosować dla celów medycznych drugi Boeing 767-300.

Przebudowany samolot „medyczny” został dopuszczony do ruchu lotniczego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Uzyskał także rozszerzenie Certyfikatu Operatora Lotniczego AOC. Jednym z warunków koniecznych do certyfikacji ULC było przeprowadzenie pokazu częściowej ewakuacji samolotu pod kontrolą inspektorów ULC.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum