Polska: 30 procent ciężarnych picia sobie nie odmawia

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2009 11:42

W tym roku w Polsce urodzi się ok. 9 tysięcy dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym FAS (Fetal Alkohol Syndrome). Cztery razy tyle noworodków będzie cierpieć na mniejsze uszkodzenia spowodowane piciem alkoholu przez matki.

W przygotowanej przez rząd nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ma znaleźć się zapis, zobowiązujący producentów alkoholu do umieszczenia na opakowaniach ostrzeżeń o szkodliwości picia alkoholu w czasie ciąży. Ustawa ma trafić do Sejmu w ciągu najbliższych miesięcy. Posłowie chcą, by napis wyraźnie mówił, że alkohol uszkadza płód.

Statystyki bowiem są zatrważające. Około 9 tysięcy noworodków rodzi się w Polsce z uszkodzeniami spowodowanymi przez alkohol. Co dziesiąta kobieta od 18. do 29. roku życia wypija rocznie 7,5 litra czystego alkoholu! Poziom picia Polek zbliża się do poziomu picia mężczyzn. Jak wynika z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w czasie ciąży najczęściej piją kobiety młodsze, do 40. roku życia, z wyższym wykształceniem. 33 proc. kobiet z wyższym wykształceniem potwierdza, że gdy były w ciąży, spożywały alkohol.

Jak mówi dr Małgorzata Klecka z Pracowni Psychoedukacji i Terapii w Lędzinach, która jako jedna z pierwszych w Polsce zaczęła mówić o FAS, odsetek pijących kobiet w 2008 roku w porównaniu z rokiem 2005 wzrósł prawie dwukrotnie.

Padają przy tym rekordy upojenia alkoholowego kobiet w ciąży i rodzących. Prawie 2 promile alkoholu to tragiczny rekord jaki padł na oddziale położniczym w Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej, gdzie przyszedł na świat niemal śmiertelnie upojony wódką noworodek.

Zarówno posłowie, jak i lekarze oraz specjaliści zajmujący się terapią uzależnień uważają, że umieszczenie etykiet na butelkach z alkoholem, może odnieść skutek podobny do skutków  walki z uzależnieniem od tytoniu. Od czasu pojawienia się zgodnych z unijnymi wymogami powiększonych ostrzeżeń, z nałogiem zerwało 4 proc. palących Polaków, czyli niemal 300 tysięcy osób.

O FAS, czyli Płodowym Zespole Alkoholowym, zdiagnozowanym w USA w 1973 roku, w Polsce zaczęło o nim mówić zaledwie kilka lat temu. Rzadko kobiety w ciąży słyszą o skutkach picia od lekarzy. A widać je gołym okiem, bo powoduje nie tylko wady układu nerwowego, małą wagę urodzeniową, ale też deformacje fizyczne. Jego objawy to m.in. małożuchwie, płaska, środkowa część twarzoczaszki, zmarszczka kącika oka, małe, szeroko rozstawione oczy, cienka górna warga. Badania w krajach zachodnich wykazały, że corocznie rodzi się więcej osób z FAS niż z zespołem Downa. Tymczasem, jak wyliczyli Amerykanie, minimalne koszty całkowitej opieki nad osobą z zespołem FAS, wyniosły 163 tys. dolarów, czyli około 500 tys. zł. Co roku w USA rodzi się 5 tys. dzieci z FAS, dziesięć razy więcej rodzi się z formami uszkodzeń spowodowanych przez picie matek w czasie ciąży.

Eksperci Komisji Europejskiej myślą więc o wprowadzeniu obowiązkowego znakowania opakowań alkoholowych, wzorem opakowań tytoniowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum