Polscy ratownicy w drodze na Haiti

Autor: tvn24.pl/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2010 11:59

Na pokładzie rządowego samolotu znalazło się ostatecznie 54 ratowników oraz 10 psów wyszkolonych w poszukiwaniu żywych osób pod gruzami.

Do samolotu załadowano 4 tony specjalistycznego sprzętu m.in. kamery wziernikowe, termowizyjne, sprzęt mechaniczny i hydrauliczny służący do odgruzowywania ofiar, a także sprzęt łączności satelitarnej.

Jak podaje tvn24.pl, w skład ekipy, która wyleciała na dotknięte trzęsieniem ziemi Haiti, wchodzą członkowie grup poszukiwawczo-ratowniczych z Nowego Sącza, Gdańska, Łodzi, Warszawy i Poznania.

Według wcześniejszych planów z pomocą miało polecieć 63 ratowników z 12 psami. Jednak grupa uległa okrojeniu, gdyż polscy ratownicy musieli zabrać na pokład samolotu również żywność i wodę na cały okres pobytu w regionie zagrożenia.

Polacy dotrą na Haiti po 16 godzinach lotu. Szczegółowe zadania dla nich zostaną określone na miejscu katastrofy przez przedstawicieli tamtejszych władz.

Trzęsienie ziemi nawiedziło Haiti 12 stycznia br. Z danych haitańskiego Czerwonego Krzyża wynika, że wskutek wstrząsów zginęło od 45 tys. do 50 tys. ludzi. Organizacja szacuje, że pilnej pomocy może potrzebować nawet 3 mln osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum