Polscy okuliści wrócili z misji na Syberii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2012 18:13

Grupa polskich okulistów i optometrystów powróciła z wyprawy do wsi Wierszyna na Syberii (Rosja). Podróżnicy zawieźli potomkom polskich zesłańców i osadników kilkaset par okularów oraz prezenty świąteczne.

Polscy okuliści wrócili z misji na Syberii

- Akcja "Okulary dla Wierszyny" to przedsięwzięcie mające na celu pomoc rodakom na Syberii, które udało się zrealizować spontanicznie, bez przydzielonych na ten cel subwencji. Dzięki zaangażowaniu i szczodrości wielu ludzi, a także firm, zebraliśmy kilkaset nowych i używanych okularów, które po analizie zostały powtórnie zaadoptowane - poinformował Romuald Koperski, podróżnik i inicjator wyprawy na Syberię.

W grupie, która wyruszyła na początku grudnia do Wierszyny byli, obok Koperskiego, m.in. okulista i dwóch optometrystów. Celem podróży była leżąca 130 kilometrów na północny wschód od Irkucka wieś Wierszyna, zamieszkała przez potomków polskich emigrantów, którzy przybyli na Syberię ponad 100 lat temu.

Jak zaznaczył Romuald Koperski, mieszkańcy tej osady stanowią ewenement wśród innych skupisk polonijnych. - Wyróżnia ich fakt, iż do dziś zachowali mowę polską, wraz ze swym dialektem, czyniąc tym samym wieś Wierszynę, "małą Polską" wśród rozległych terenów Syberii - dodał.

Uczestnicy wyprawy zabrali ze sobą podstawowy niezbędny sprzęt do badań okulistycznych, a w Irkucku wypożyczyli dodatkowo autorefraktometr - urządzenie do komputerowego badania ostrości wzroku. Spodziewali się zastać na miejscu wielu potrzebujących pomocy okulistycznej, gdyż jak się przekonał Koperski podczas wcześniejszej wizyty we wsi, wśród kilkuset mieszkańców krążyło zaledwie kilka par okularów, które mieszkańcy wzajemnie sobie pożyczali.

Już pierwszego dnia przybysze z Polski zbadali i wyposażyli w okulary ponad 80 osób, ale szybko okazało się, że pacjentów trzeba przyjmować przez całą dobę, gdyż chętnych stale przybywało. Wieść o okulistach rozniosła się tak szeroko, że w kolejce po pomoc ustawiali się także Rosjanie, Buriaci, Ukraińcy oraz przedstawiciele innych zamieszkujących Syberię narodowości.

- W sumie, przez pięć dni przebadaliśmy prawie 300 osób, a dla wielu pacjentów odzyskanie wzroku dzięki nowym okularom było prawdziwym szokiem - wspominał pobyt na Syberii Maciej Karczewski, optometrysta z Torunia.

W związku z wykrytą wadą wzroku wydano ok. 200 par okularów korekcyjnych, kilkadziesiąt leczniczych okularów słonecznych, a w 60 trudniejszych przypadkach zadecydowano, iż okulary zostaną wykonane w Polsce i możliwie szybko odesłane na Syberię.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum