"Polscy okuliści kontra jaskra": rusza akcja bezpłatnych badań przesiewowych

Autor: IB/ Rynek Zdrowia • • 02 marca 2021 07:30

Ruszyła V edycja ogólnopolskiej akcji bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry - Polscy Okuliści Kontra Jaskra zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne.

"Polscy okuliści kontra jaskra": rusza akcja bezpłatnych badań przesiewowych
Jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych Fot. materiały prasowe

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 7 do 13 marca, w wybranych gabinetach okulistycznych w całym kraju, bez wymaganego skierowania, będzie można całkowicie bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku jaskry. Z badań skorzystać mogą wszyscy ci, którzy nie odwiedzili okulisty przez ostatni rok i nie mają tej choroby zdiagnozowanej.

W akcję zaangażowały się 74 placówki z 15 województw. Przez cztery poprzednie edycje, w ramach inicjatywy przebadano ponad 10 500 osób z czego aż 40% zbadanych zostało skierowanych do dalszej diagnostyki Lista placówek biorących udział w akcji dostępna jest na stronie: www.tydzienjaskry.pl.

„Polscy okuliści kontra jaskra” to projekt zainicjowany i realizowany od 2017 roku przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) oraz Sekcję Jaskry PTO, przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych.

- W Polsce na jaskrę choruje ok. 800 tys. osób - to więcej niż liczba mieszkańców Krakowa, Łodzi czy Wrocławia. Jedynie połowa z nich ma świadomość swojej choroby, pozostała część nie zdaje sobie z tego sprawy, a w konsekwencji powoli traci wzrok. Tej sytuacji można zapobiec tylko dzięki wczesnej diagnostyce i profilaktycznym badaniom wzroku. Z tego właśnie powodu, już po raz piąty wychodzimy naprzeciw ogromnej potrzebie społecznej umożliwiając Polakom wykonanie bezpłatnego badania okulistycznego
w kierunku jaskry - mówi prof. Jacek P. Szaflik, Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

W ramach akcji wszyscy chętni, którzy zgłoszą się do wyznaczonych placówek okulistycznych będą mieli wykonany pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka oraz badanie grubości rogówki. W przypadku wyniku pozytywnego, każdy z pacjentów zostanie objęty opieką specjalistyczną.

Jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych, jednak zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dużo groźniejszą, ponieważ utrata wzroku jest nieodwracalna. W przypadku tego schorzenia kluczowa jest wczesna diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia, które zatrzyma postęp choroby.

- Chociaż jaskra to choroba, która dotyczy głównie osób w podeszłym wieku, to może pojawić się na każdym etapie życia - nawet u dzieci i młodzieży. Na zachorowanie zdecydowanie bardziej narażone są osoby, u których w rodzinie zdarzały się już wcześniej przypadki choroby. Do grupy szczególnego ryzyka należą też osoby powyżej 35. roku życia, szczególnie z niskim ciśnieniem tętniczym, cierpiące na krótkowzroczność, migrenowe bóle głowy czy chorujące na przewlekłe schorzenia, takie jak miażdżyca i cukrzyca. Ryzyko podwyższa się również wśród palaczy. We wszystkich przypadkach kluczowa jest wizyta u specjalisty, gdy tylko dostrzeże się pierwsze, niepokojące objawy. - podsumowuje prof. Jacek P. Szaflik.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum