Polkowice wdrażają program profilaktyczny zapobiegania rakowi płuc

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2015 10:56

W Polkowicach w czwartek (27 sierpnia) ruszył projekt dot. zapobiegania chorobie nowotworowej płuc poprzez poprawę dostępności do specjalistycznych badań medycznych oraz edukację zdrowotną.

Polkowice wdrażają program profilaktyczny zapobiegania rakowi płuc
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Realizacja programu ma zmniejszyć zachorowalność i liczbę osób umierających na tego rodzaju raka w powiecie polkowickim. Jest o co walczyć, bo według raportu MZ powiat polkowicki zajmuje szóste miejsce w kraju pod względem zachorowalności na nowotwory złośliwe oskrzeli i płuc.

Główne przyczyny takiej sytuacji to m.in. zbyt mała ilość badan diagnostycznych w kierunku raka płuc, czy zaniechanie badań szczególnie po 45. roku życia przez mężczyzn, co związane jest m.in. ze specyfiką regionu - wcześniejsze emerytury górnicze, a tym samym zaprzestanie badań okresowych.

Po ocenie potrzeb zdrowotnych lokalnej społeczności władze powiatu polkowickiego podjęły działania, by objąć programem grupę podwyższonego ryzyka, tj. osoby w wieku 50+, które są wieloletnimi palaczami czy które nie korzystały z badań okresowych. W ramach profilaktyki dodatkowo objęto uczniów wszystkich szkół w powiecie. W sumie z programu ma skorzystać ponad 20 tys. osób.

Zaletą projektu jest nowo powstałe Centrum Zdrowia Płuc w powiecie polkowickim, które oferuje konsultacje z lekarzami specjalizującymi się w chorobach płuc i kompleksowe badania podstawowe oraz specjalistyczne w pracowniach diagnostycznych.

Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania od lekarza. W ramach Centrum funkcjonują: gabinet profilaktyki chorób płuc, gabinet lekarski oraz Gabinet edukacji zdrowotnej i wsparcia psychologicznego.

Wartość projektu to ponad 3 mln zł, w tym 2,5 mln zł z środków norweskich oraz 500 tys. zł pozyskane przez powiat z budżetu państwa.

Projekt będzie realizowało Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych do kwietnia 2016 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum