Polkowice: najlepszy program profilaktyki raka płuc

Autor: RZ/Rynek Zdrowia • • 14 września 2017 12:02

”Chronię płuca - Nie palę!”, projekt realizowany przez Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych we współpracy ze Starostwem w Polkowicach, wygrał w ogólnopolskim konkursie MZ na najlepszy program profilaktyki lub promocji zdrowia, finansowany ze środków funduszy norweskich i budżetu państwa.

Polkowice: najlepszy program profilaktyki raka płuc
Na zdjęciu: prof. Jerzy Kołodziej, wojewódzki konsultant ds. torakochirurgii, Marek Tramś, starosta polkowicki, Mariola Kośmider, dyrektor Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych, Beata Michalewska, prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych, Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. Fot. PCUZ

W projekcie wzięło udział 30 tysięcy mieszkańców powiatu polkowickiego. Na zakrojony na szeroką skalę program wydano 3 miliony złotych, z czego 2 mln 556 tysięcy pozyskano z funduszy norweskiego mechanizmu finansowego i niemal 0,5 mln z budżetu państwa. Jego celem była redukcja zachorowalności i umieralności na nowotwory płuc w powiecie polkowickim.

Na badania związane z profilaktyką raka płuc zaproszono ponad 5 000 osób, znajdujących się w grupie ryzyka. Byli wśród nich bierni i aktywni palacze po 50 roku życia oraz górnicy, którzy ukończyli 45 lat.

W PCUZ wykonano niemal 3 000 badań przesiewowych płuc, a ponad 2 000 w mobilnych punktach medycznych, które odwiedziły 91 miejscowości na terenie powiatu polkowickiego. U 46 przebadanych osób wykryto nowotwór płuc, u pięciu osób zdiagnozowano raka nerki, u ponad 400 choroby układu krążenia, a u niemal 450 przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Ponad 300 chorych na nowotwór wzięło udział w 472 sesjach terapeutycznych i spotkaniach z psychologiem.

- Położyłyśmy również ogromny nacisk na profilaktykę obturacyjnej choroby płuc wśród ludzi młodych i tych w średnim wieku. Wykonaliśmy łącznie niemal 3 500 badań spirometrycznych, pulsoksymetrycznych, konsultacji, rozmów edukacyjnych i porad lekarskich związanych z tym schorzeniem - wyjaśnia Mariola Kośmider, koordynator projektu i dyrektor Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Projekt wzbudził ogromne zainteresowanie dzięki przemyślanej akcji informacyjnej i promocyjnej. - Utworzyliśmy specjalną stronę internetową programu oraz profil akcji w mediach społecznościowych, gdzie na bieżąco informowaliśmy o prowadzonych działaniach. Razem z lokalnymi mediami zrealizowaliśmy kilkadziesiąt audycji radiowych i telewizyjnych, a w lokalnej prasie można było na bieżąco śledzić sprawozdania z postępów projektu - informuje Beata Ferenc, odpowiedzialna za promocję projektu.

Przy programie pracowało niemal 120 osób, a wśród nich 80 lekarzy, pielęgniarek, terapeutów i techników RTG.

Utworzone w trakcie realizacji projektu Centrum Zdrowia Płuc funkcjonuje nadal w polkowickiej Przychodni. Koszty jego utrzymania ponosi solidarnie powiat i gmina Polkowice.

Jak informuje Beata Ferenc z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych , nagroda w konkursie zostanie uroczyście wręczona podczas konferencji podsumowującej wdrażanie projektów w Programie PL13, którą MZ planuje zorganizować pod koniec tego roku.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum