Politycy wspólnie na rzecz zdrowia mężczyzn

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia13 grudnia 2021 12:43

- Panowie badajmy się, to wszystko jest dla naszego zdrowia i szczęścia naszych rodzin. Straszne tragedie rozgrywają się przez to, że ktoś w odpowiednim czasie nie zgłasza się na badania profilaktyczne – apelował podczas briefingu prasowego, podsumowującego akcję Movember, poseł Dariusz Klimczak.

Politycy wspólnie zaapelowali do mężczyzn - badajmy się! Fot. AdobeStock
  • Rak gruczołu krokowego jest najczęstszym nowotworem wśród mężczyzn, a drugim, jeżeli chodzi o śmiertelność - po raku płuca
  • Co roku w Polsce odnotowujemy ok. 16 000 nowych zachorowań i ok. 5 000 zgonów
  • raka jądra, będącego szczególnym zagrożeniem dla mężczyzn w wieku 20 – 44 lat

Nowotwory w obszarze jądra dotykają co roku ok. 1200 młodych Polaków a około 100 tych młodych ludzi umiera z powodu braku wczesnego rozpoznania, z powodu braku profilaktyki

Rak gruczołu krokowego najczęstszym nowotworem u mężczyzn

W konferencji na temat nowotworów męskich - obok wiceprezesa PSL - udział wzięli także posłowie: Marek Rutka (Lewica) oraz Marek Hok (PO).

Poseł Marek Hok wskazał, jak ogromnym problemem i wyzwaniem pozostają w naszym kraju męskie nowotwory.

- Rak gruczołu krokowego jest najczęstszym nowotworem wśród mężczyzn, a drugim, jeżeli chodzi o śmiertelność - po raku płuca - podkreślił Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii przedstawiając alarmujące statystyki – ok. 16 000 nowych zachorowań i ok. 5 000 zgonów rocznie.

Niepokojąca jest również obecna sytuacja w obszarze raka jądra, będącego szczególnym zagrożeniem dla mężczyzn w wieku 20 – 44 lat.

- Dotyka on co roku ok. 1200 młodych Polaków. Około 100 tych młodych ludzi umiera z powodu braku wczesnego rozpoznania, z powodu braku profilaktyki – dodał poseł Hok.

Ważne jest szybkie rozpoznanie

Politycy wskazywali zwłaszcza na ograniczenia w zakresie wczesnego rozpoznania.

- Zależy nam, aby te badania zostały nieco odczarowane – mówił Marek Rutka, wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii, przywołując przykład profilaktyki raka piersi, gdzie w ostatnich latach zgłaszalność na badania sukcesywnie wzrasta.

- Musimy zrobić wszystko, żeby zmniejszać liczbę osób, które trafiają do lekarzy dopiero w stadium zaawansowanym” – dodał poseł Dariusz Klimczak, wskazując, że zmiana w tym zakresie jest zaledwie jednym z licznych obszarów, gdzie konieczne jest wprowadzanie kolejnych rozwiązań - w tym chirurgii urologicznej, rehabilitacji oraz leczenia farmakologicznego.

- Pacjent musi mieć pewność, że w razie pozytywnej diagnozy otrzyma opiekę na odpowiednim poziomie. Dlatego wszyscy chorzy powinni mieć dostęp do skutecznego i bezpiecznego leczenia na każdym etapie choroby – stwierdził poseł Rutka a parlamentarzyści zgodnie podkreślali, że o poruszonych podczas wystąpienia w sejmie kwestiach należy pamiętać cały rok, a nie tylko w listopadzie.

Zwieńczeniem konferencji było złożenie przez posłów podpisu na tablicy z postulatami przygotowanymi przez Fundację Wygrajmy Zdrowie, wzywającymi do prowadzenia regularnej debaty na temat nowotworów męskich, promocji badań profilaktycznych, optymalizacji ścieżki leczenia, udostępniania nowoczesnych opcji terapeutycznych na każdym etapie choroby oraz zapewnienia chorym i ich bliskim niezbędnego wsparcia.

Czytaj: Eksperci: sytuacja pacjentów z rakiem prostaty w czasie pandemii staje się dramatyczna

Czytaj: Rak prostaty. "Nie jest łatwo namówić człowieka, któremu nic nie dolega, żeby poszedł do urologa"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum