Polatom wchodzi na światowy rynek dostawców izotopów medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2010 18:36

Instytut Energii Atomowej Polatom podpisał umowę na dostawę izotopów z amerykańską korporacją Covidien.

Stoisko Polatomu podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej 2009

Covidien jest jednym z głównych światowych dostawców izotopów wykorzystywanych w medycynie nuklearnej. IEA zapewni firmie dostawy izotopu molibden 99.

– Zawarta umowa pokazuje, że technologie jądrowe mogą być wykorzystywane nie tylko do produkcji energii jądrowej, ale również do ratowania życia ludzi – powiedział prof. Krzysztof Wieteska, dyrektor IEA.

Z molibdenu 99 pozyskiwany jest ważny z punktu medycznego izotop technet 99m (Tc 99m), który jest stosowany w 80 proc. wszystkich badań diagnostycznych organów i systemów anatomicznych. Z wyników tych badań korzystają specjaliści z dziedziny m.in. onkologii czy kardiologii. Każdego roku na całym świecie przeprowadza się ponad 35 milionów procedur z zakresu medycyny nuklearnej.

Janusz Jaroszewicz z IEA, wyjaśniając sposób produkcji molibdenu 99 i technetu 99m mówił, że w specjalnej instalacji mieszczącej się w reaktorze Maria napromieniowywane są płytki uranowe. Po 150 godzinach są one wyjmowane i w specjalnych warunkach transportowane do miejscowości Patten w Holandii. Dopiero tam uzyskiwany jest molidben 99. Pierwsze testowe napromieniowanie płytek odbyło się w niedzielę 14 lutego.

Większość światowego zapotrzebowania na molibden 99 jest zaspokajana przez pięć głównych badawczych reaktorów nuklearnych służących do napromieniowania wysoko wzbogaconego uranu, z którego uzyskiwany jest ten istotny izotop.

Reaktor nuklearny Maria - należący do IEA - będzie dodatkowym badawczym reaktorem nuklearnym, który zostanie włączony w globalną sieć dostaw izotopów medycznych. Znajduje się 30 kilometrów na południowy-wschód od Warszawy. Przyłączenie go do międzynarodowej sieci producentów molibdenu pozwoli zaspokoić potrzeby ponad miliona pacjentów już w pierwszych sześciu miesiącach od momentu rozpoczęcia dostaw izotopu.

– Produkcją izotopów dla medycyny zajmujemy się od zawsze. Porozumienie jest istotnym rozszerzeniem naszych możliwości i wejściem na światowy rynek producentów molibdenu 99 – powiedział prof. Wieteska.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum