Polacy zbyt często leczą ból sami

Autor: Ulga w bólu/Rynek Zdrowia • • 13 sierpnia 2008 10:12

Wiedza Polaków na temat skutecznych metod kontroli bólu nadal jest bardzo niewielka. Tymczasem, aby osiągnąć pełną kontrolę poważnych i częstych dolegliwości, należy w porozumieniu z lekarzem zastosować odpowiednie leczenie zgodne ze światowymi standardami WHO.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie organizatorów programu „Ulga w bólu” wynika, że w celu uśmierzania bólu Polacy najczęściej stosują leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Sięgnęło po nie aż 54% ankietowanych, którzy w ciągu ostatniego roku odczuwali silne dolegliwości bólowe uniemożliwiające wykonywanie codziennych obowiązków. 21% Polaków odczuwających ból udaje się po poradę do lekarza pierwszego kontaktu, natomiast 13% decyduje się na wizytę u lekarza specjalisty (np. neurologa, reumatologa).

Jednym z działań przewidzianych w ramach programu jest uruchomienie specjalnej infolinii, która będzie działać w okresie wrzesień – grudzień 2008 r. W trakcie dyżurów telefonicznych eksperci programu „Ulga w bólu” będą udzielać chorym i ich rodzinom porad związanych z problematyką leczenia bólu oraz przekazywać informacje na temat działalności poradni leczenia bólu w całej Polsce.

- Świadomość Polaków na temat skutecznych metod kontroli bólu nadal jest bardzo niewielka. Mimowolnie ulegamy złudzeniu, że najlepszym sposobem uśmierzania tego typu dolegliwości jest tzw. samoleczenie. Często na własną rękę, bez kontroli lekarskiej, stosujemy preparaty przeciwbólowe dostępne bez recepty, czasem nawet kilkakrotnie przekraczając dopuszczalne dawki. Tymczasem tego typu leki są skuteczne w przypadku okazjonalnych dolegliwości o niewielkim natężeniu. Jeżeli ból jest silny, a dodatkowo przyjmuje postać przewlekłych lub częstych dolegliwości, należy jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza, który zaleci odpowiednią strategię leczenia - mówi profesor Jan Dobrogowski, Kierownik Zakładu Badania i Leczenia Bólu Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu oraz ekspert Rady Programowej kampanii „Ulga w bólu”.

W październiku i listopadzie w ramach programu „Ulga w bólu” zastaną zorganizowane dni otwarte w poradniach leczenia bólu, w trakcie których wszyscy zainteresowani będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji ekspertów oraz zapoznać się z codzienną działalnością poradni.

Chorzy otrzymają również materiały informacyjne i poradnikowe na temat leczenia bólu. Wszystko po to, aby popularyzować wśród pacjentów wiedzę o działalności poradni jako miejsca, gdzie mogą otrzymać kompleksową i skuteczną pomoc. Niestety w chwili obecnej chorzy, którzy odczuwają silny i przewlekły ból, często nawet nie są świadomi, że mają prawo do pełnej kontroli odczuwanych dolegliwości.

Do najważniejszych działań, które zostaną podjęte w ramach programu „Ulga w bólu”, należą badania opinii publicznej na temat postaw Polaków związanych z bólem i jego kontrolą, dni otwarte w poradniach leczenia bólu, warsztaty dla lekarzy oraz warsztaty edukacyjne dla mediów. Patronat honorowy i merytoryczny nad projektem objęło Polskie Towarzystwo Badania Bólu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum