Polacy wydają na badania pięciokrotnie mniej niż inni mieszkańcy UE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 11 listopada 2009 09:08

Badamy się za rzadko i za późno. Na diagnostykę laboratoryjną wydajemy na nią pięciokrotnie mniej pieniędzy niż inni mieszkańcy Unii Europejskiej i ośmiokrotnie mniej niż obywatele USA..

Tymczasem lekarze podkreślają: to pozorna oszczędność, bo na leczenie późno wykrytej choroby wydamy o wiele więcej. Najpopularniejszą analizą labotoryjną jest badanie krwi, ponieważ prawie wszystkie choroby powodują zmiany w składzie i obrazie krwi. Profilaktyczne badania krwi powinno się wykonywać raz w roku.

Podstawą jest morfologia. Osoby po 40. roku życia powinny dodatkowo wykonać  lipidogram – badanie, dzięki któremu można się dowiedzieć, jakie pacjent ma stężenia poszczególnych frakcji lipidowych w osoczu krwi żylnej.

Jak podaje Rzeczpospolita, kobiety po 40. roku życia powinny też sprawdzić poziom żelaza i ferrytyny.

– Jej zmniejszony poziom wskazuje na rzeczywisty niedobór żelaza w ustroju, a jego nadmiar może świadczyć o stanach zapalnych lub uszkodzeniu wątroby – wyjaśnia Barbara Jerschina, internistka z Lux Medu.

Mężczyźni po 50. roku życia powinni profilaktycznie wybrać się na oznaczenie poziomu tzw. PSA w surowicy krwi, które może dać sygnał  o chorobach prostaty.

Laboratoria oferują też badania specjalistyczne związane z diagnostyką infekcji, m.in. boreliozy, grypy, mononukleozy (EBV), toksoplazmozy czy pneumocystozy. Popularnym badaniem jest również oznaczenie markerów nowotworowych np. PSA, raka jajnika (CA-125), raka przewodu pokarmowego (CA-19.9), raka sutka, jajnika i płuc (CA-15.3).

Nowością wprowadzoną przez naukę do profilaktyki antyrakowej jest badanie uszkodzeń (mutacji) w genach, które pozwala na wykrycie już samej predyspozycji do zachorowania na raka piersi – informuje Rzeczpospolita. 

To ważne, gdyż w przypadku raka piersi, obciążenie dziedziczne jest przyczyną do 80 proc. zachorowań na tę chorobę, a wczesna informacja pozwala na podjęcie działań profilaktycznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum