Polacy niewiele wiedzą o chorobie Parkinsona

Autor: KRX/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2013 17:49

Wiedza na temat choroby Parkinsona jest niewielka. Ponad 80 proc. Polaków uważa błędnie, że choroba ta przebiega stabilnie i jeśli bierze się odpowiednie tabletki, można w miarę dobrze funkcjonować nawet kilkadziesiąt lat od rozpoznania.

Polacy niewiele wiedzą o chorobie Parkinsona
11 kwietnia już po raz siedemnasty obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Chorobę Parkinsona. W Polsce cierpi na nią ok. 80-100 tysięcy osób, z czego ok. 15 tysięcy jest już w zaawansowanym stadium.

Jak wykazało badanie opinii społecznej, przeprowadzone przez Instytut Badawczy IPC, wiedza Polaków na temat choroby jest niewielka - większość kojarzy ją jedynie z drżeniem kończyn i papieżem Janem Pawłem II.

Zaledwie 15 proc. badanych jest świadoma faktu, że choroba Parkinsona jest schorzeniem nieuleczalnym i postępującym. Tej wąskiej grupie (15 proc. respondentów) zadano dodatkowe, otwarte pytanie o objawy zaawansowanej choroby, ale 38 proc. nie potrafiło udzielić odpowiedzi, 17 proc. wskazało na drżenie (obecne już w początkowym stadium), a zaledwie 26 proc. - na inwalidztwo, 6 proc. - brak równowagi, 5 proc. - problemy z chodzeniem, 1 proc. - niedowład kończyn.

Ponad połowa (55 proc.) wszystkich badanych nie wiedziała, jak liczna jest grupa chorych Polaków, wskazując na odpowiedź poniżej 10 tysięcy. Tymczasem, aż co piąta osoba wskazała, że ma wśród swoich bliskich (rodzina/znajomi) osoby cierpiące na chorobę Parkinsona.

Ankietowanym zadano również pytanie o tempo rozwoju choroby Parkinsona od momentu rozpoznania do jej zaawansowanej formy. Aż 62 proc. udzieliło nieprawidłowych odpowiedzi, a tylko 38 proc. wskazało właściwie - na ok. 10 lat.

- Przebieg choroby Parkinsona jest bardzo indywidualny. Ale po upływie 10 lat zdecydowana większość chorych znajduje się w zaawansowanej fazie choroby, w której pojawiają się nowe objawy, nie poddające się leczeniu dotychczas stosowanymi lekami - mówi prof. Andrzej Bogucki, przewodniczący Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, kierownik Kliniki Chorób Układu Pozapiramidowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Najczęściej Polacy kojarzą chorobę Parkinsona z drżeniem różnych części ciała. Takiej odpowiedzi udzieliło w pytaniu otwartym o objawy choroby, 53,3 proc. respondentów, 18,7 proc. nie potrafiło podać żadnych objawów, 14,8 proc. wskazało na problemy z mową, 6,3 proc. - na brak koordynacji ruchów.

Zdecydowana większość badanych - 81,7 proc. uważa błędnie, że choroba Parkinsona jest, co prawda, nieuleczalna, ale przy odpowiednim leczeniu przebiega stabilnie i można w miarę dobrze funkcjonować nawet kilkadziesiąt lat od jej rozpoznania. Zaledwie 15 proc. badanych odpowiedziało, że choroby Parkinsona nie da się wyleczyć i nawet przy ciągłym leczeniu, nieustannie postępuje.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum