Polacy mają coraz częściej problemy ze wzrokiem, a będzie jeszcze gorzej

Autor: newseria.pl/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2018 14:30

Do 2050 roku 4,7 mld ludzi na świecie, czyli blisko połowa populacji, będzie miało krótkowzroczność - wynika z prognoz Brien Holden Vision Institute. Zdaniem ekspertów mamy do czynienia z epidemią krótkowzroczności. Przede wszystkim dlatego, że coraz częściej patrzymy w bliży - w ekrany komputerów czy smartfonów.

Polacy mają coraz częściej problemy ze wzrokiem, a będzie jeszcze gorzej. Fot. archiwum

Ponad 80 proc. Polaków podczas pracy przed ekranem nie robi wymaganej co godzinę przerwy. Dlatego coraz częstszym problemem okulistycznym jest też tzw. suche oko, czyli wysuszona spojówka, która objawia się uczuciem piasku pod powiekami.

W Polsce, tak jak na całym świecie, rośnie liczba krótkowidzów. Jest to prawdopodobnie związane z dużą liczbą tabletów, komórek i ciągłą pracą z komputerem, czyli pracą z bliska. Według danych WHO do 2050 roku połowa populacji Europy Wschodniej będzie krótkowzroczna. 

Z tegorocznego badania zrealizowanego przez IQS dla Vision Express wynika, że 82 proc. badanych nie robi cogodzinnej przerwy podczas pracy przy komputerze. Inne szkodliwe praktyki to czytanie przy nieodpowiednim świetle i oglądanie telewizji więcej niż cztery godziny dziennie (po 81 proc.). Niepokoić może też fakt, że Polacy nie przywiązują dużej uwagi do wzroku - 65 proc. osób od roku nie było u okulisty, a 16 proc. - jeszcze nigdy. Jednocześnie co czwarta osoba źle ocenia stan swojego wzroku, a 47 proc. wskazuje, że ma wadę wzroku lub chorobę oczu.

Za część chorób oczu odpowiadają schorzenia przewlekłe, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Większości schorzeń - przy odpowiedniej profilaktyce - można jednak uniknąć lub w znacznym stopniu je zminimalizować. Jednak  w związku z dłuższą przeżywalnością coraz częściej Polacy będą chorować na zaćmę.  Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego do 2030 roku liczba osób zagrożonych zaćmą w wieku 60-74 lata zwiększy się o ok. 40 proc. - informuje portal newseria.pl

Więcej: newseria.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum