Polacy jedzą rocznie aż 12 kg więcej cukru przetworzonego niż 10 lat temu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2019 13:32

Przeciętny Polak spożywa rocznie aż o 12 kg więcej cukru przetworzonego niż 10 lat temu - wynika z raportu przedstawionego w czwartek (21 lutego) przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyły.

Polacy jedzą rocznie aż 12 kg więcej cukru przetworzonego niż 10 lat temu
Polacy jedzą rocznie aż 12 kg więcej cukru przetworzonego niż 10 lat temu. FOT. Mike McCune/Flickr. com (CC BY 2.0)

W siedzibie resortu zdrowia minister Łukasz Szumowski i zastępca prezesa NFZ Adam Niedzielski zaprezentowali raport o wpływie spożycia cukru na wzrost zachorowalności. Wynika z niego, że przeciętny Polak spożywa rocznie o blisko 12 kg więcej cukru przetworzonego niż 10 lat temu.

Trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyły. Eksperci przewidują, że w 2025 r. otyłych będzie 30 proc. dorosłych mężczyzn i 26 proc. kobiet.

- Nadwaga i otyłość przekładają się bezpośrednio na zachorowalność na szereg chorób, w tym cukrzycę typu 2 czy choroby układu krążenia, jak również choroby nowotworowe - zwrócił uwagę Niedzielski. Eksperci szacują, że blisko 1,4 tys. zgonów rocznie w Polsce wynika z konsekwencji nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem.

Odpowiedzią na wyniki raportu jest kampania "Planuję długie życie", która ma poprawić stan wiedzy Polaków na temat postaw prozdrowotnych przeciwdziałających i zapobiegających zachorowaniom na nowotwory.

Profilaktyka wybranych chorób i edukacja zdrowotna będą tematem jednej z sesji, która odbędzie się podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Program Kongresu i rejestracja: www.hccongress.pl

- Trzeba przekonywać ludzi, że zdrowy tryb życia daje efekty nie tylko np. szczupłej sylwetki, ale i długiego życia w dobrym zdrowiu - podkreśla minister Szumowski. W ramach kampanii m.in. emitowane będą spoty telewizyjne i radiowe.

Czytaj: gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum