Polacy częściej skarżą się na zdrowie niż większość Europejczyków; jest zdrowotny raport GUS 2011

Autor: GUS/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2013 10:33

Niemal co drugi mieszkaniec Polski nie jest zadowolony ze stanu swojego zdrowia. Aż 42 proc. dorosłych Polaków twierdzi, że ich zdrowie jest "takie sobie", "złe" i "bardzo złe" - wynika z najnowszego raportu GUS "Zdrowie i ochrona zdrowia w 2011 roku". Na 30 analizowanych krajów europejskich Polska znalazła się dopiero na 25. miejscu.

Polacy częściej skarżą się na zdrowie niż większość Europejczyków; jest zdrowotny raport GUS 2011

Gorzej niż my swoje zdrowie oceniali bowiem jedynie Łotysze, Litwini, Estończycy, Portugalczycy i Węgrzy.

Zupełnie inaczej jest w Irlandii oraz Szwajcarii. Mieszkańcy tych krajów deklarowali największy optymizm w sprawie swojego zdrowia.

Generalnie w całej Europie kobiety gorzej oceniają swoje zdrowie niż mężczyźni.

W Polsce stosunkowo niskie oceny zdrowia (poniżej oceny dobrej) zadeklarowało prawie 45 procent dorosłych Polek, natomiast wśród mężczyzn tylko 39 procent. Ponadto co trzeci dorosły Polak uskarżał się na występowanie długotrwałych problemów zdrowotnych.

Jak stwierdzają autorzy raportu GUS, poziom częstości występowania długotrwałych problemów zdrowotnych u dorosłych Polaków, wbrew pozorom, nie jest bardzo wysoki i plasuje nas na początku drugiej dziesiątki krajów o najwyższej częstości (zajmujemy 19 miejsce od końca).

Relatywnie najwięcej osób z długotrwałymi problemami żyje w Finlandii i Estonii (43-44% ogółu osób dorosłych), a w następnej kolejności we Francji, w Niemczech, na Węgrzech, w Słowenii, W. Brytanii
i Austrii, (35-37% osób dorosłych).

Rzadziej długotrwałe problemy zdrowotne występowały wśród dorosłej ludności zamieszkującej Bułgarię czy Rumunię; niespełna co 5 osoba dorosła zadeklarowała występowanie takiego problemu.

Raport GUS "Zdrowie i ochrona zdrowia w 2011 roku" (opublikowany 28 grudnia 2012) przynosi wiele innych istotnych danych stytystycznych i omówień dotyczących m.in. zachorowalności na wybrane choroby, poziomu opieki zdrowotnej, wydatków na publiczną opiekę zdrowotną.

Więcej: plik obok tekstu - do pobrania lub strona GUS 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum