Pojawienie się wirusa w Polsce jest nieuniknione - ostrzega sanepid

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2009 15:02

Wiesław Rozbicki - rzecznik prasowy Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie twierdzi, że co prawda do tej pory nie było żadnych sygnałów o przedostaniu się wirusa świńskiej grypy do Polski, ale pojawienie się wirusa jest nieuniknione.

Poinformował, że straż graniczna uważnie obserwuje podróżnych, przylatujących na wszystkie krajowe lotniska z rejonów objętych wirusem. Strażnicy spisują dane wszystkich pasażerów oraz zwracają szczególną uwagę na objawy grypy czy przeziębienia. W przypadku zaobserwowania takich objawów, mają obowiązek poinformować o tym zespół ratownictwa medycznego lub najbliższą wojewódzką stację sanitarno-epidemiologiczną.

Rozbicki zaapelował do lekarzy pierwszego kontaktu, do których zgłaszają się osoby z objawami grypy lub przeziębienia, by informowali o tym wojewódzkie placówki sanepidu. Ponadto - jak zaznaczył - osoby, które zaobserwowały u siebie oznaki grypy lub przeziębienia, powinny jak najszybciej zgłaszać się do najbliższego lekarza.

Jak ocenił, zaskakujące jest to, że wirus atakuje osoby zdrowe i silne, które przeważnie nie miały kontaktu z trzodą chlewną, co oznacza, że wirus przenosi się z człowieka na człowieka drogą kropelkową.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum