Pogotowie na wypadek świńskiej grypy w Polsce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2009 17:49

W sprawie wirusa świńskiej grypy głos zabrał m.in. minister obrony Bogdan Klich, który poinformował, że na jego polecenie w razie potrzeby do zwalczania ewentualnej epidemii zmobilizowane ma być wojsko.

- Jesteśmy w gotowości, aby przyjść z pomocą instytucjom cywilnym - powiedział Klich dziennikarzom w Warszawie. Jak dodał, chodzi o szpitale wojskowe, laboratorium oraz szczepionki.

Działania prewencyjne ws. świńskiej grypy podjęły także urzędy wojewódzkie.

Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski zwołał we wtorek naradę z wojewódzkim lekarzem weterynarii, wojewódzkim inspektorem sanitarnym i dyrektor Centrum Zdrowia Publicznego.

- Wspólnie ustalono liczbę karetek do ewentualnego przewozu chorych, zorientowano się w ilości leków niezbędnych do leczenia świńskiej grypy. Ustalono, że w razie potrzeby zostanie zwiększona liczba 50 łóżek na oddziałach zakaźnych w szpitalach w Giżycku i Elblągu - poinformowała agencję rzeczniczka wojewody Edyta Wrotek.

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego zebrał się w Szczecinie. Wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz zalecił m.in. opracowanie i wdrożenie wojewódzkiego planu przeciwdziałania i walki z zakażeniami wirusem grypy typu A/H1N1; kolportaż i wdrożenie wśród lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej instrukcji postępowania z pacjentami podejrzanymi o zakażenie wirusem oraz określenie możliwości zaopatrzenia pacjentów w odpowiednie leki antywirusowe.

Rzeczniczka wojewody małopolskiego Małgorzata Woźniak zapewniła z kolei, że jak każdy wojewoda, także małopolski posiada gotowy plan postępowania na wypadek epidemii.

Urząd Wojewódzki w Łodzi rozesłał do wszystkich samorządów w regionie specjalną ulotkę przygotowaną przez Główny Inspektorat Sanitarny. Ulotka jest też rozdawana wszystkim pasażerom na łódzkim lotnisku oraz można ją otrzymać w placówkach zdrowia.

Specjalna narada ws. świńskiej grypy odbyła się u wojewody lubuskiego. Zweryfikowano liczbę miejsc na oddziałach zakaźnych oraz wyznaczono lecznice, które będą przyjmować chorych z podejrzeniem infekcji wirusem. Wydział bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego prowadzi także monitoring sytuacji zdrowotnej w regionie.

Wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec jeszcze w poniedziałek spotkał się z przedstawicielami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i koordynację działań w przypadku zagrożenia zakażeniem wirusem świńskiej grypy. Wytypowano szpitale i jednostki straży pożarnej do przejmowania środków do bezpiecznego transportu chorych zakaźnie oraz izolatoriów podciśnieniowych.

Rzeczniczka wojewody podlaskiego Jolanta Gadek poinformowała, że Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego pozostaje w stałym kontakcie z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.

W kontakcie z wojewódzkim konsultantem ds. epidemiologii pozostaje wojewoda świętokrzyski Bożena Pałka-Koruba. Świętokrzyskie Centrum Monitorowania Ochrony Zdrowia przekazało wojewodzie informację, że pod względem lekarstw zgromadzonych w aptekach i w szpitalach, region świętokrzyski jest przygotowany na ich ewentualne wykorzystanie.

W Opolu zebrał się wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego. W ocenie uczestników spotkania Opolszczyzna jest przygotowana na wypadek ewentualnego ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii. W stan gotowości postawiono wszystkie stacje Sanepidu w województwie.

Na Podkarpaciu na przejścia graniczne, lotnisko i do wydziału spraw obywatelskich, który wydaje paszporty, rozesłano dwujęzyczne ulotki informacyjne, opisujące czynności, jakie należy wykonać, aby się nie zarazić świńską grypą, oraz informacje dotyczące postępowania w przypadku zarażenia się, tak aby nie zarazić innych. Wprowadzono też monitoring we wszystkich placówkach, gdzie może pojawić się zarażona osoba.

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach zapewnia, że regionalne służby zarządzania kryzysowego na bieżąco monitorują bezpieczeństwo mieszkańców regionu i prowadzą profilaktykę w związku z możliwością zakażenia świńską grypą.  Na międzynarodowym lotnisku w Pyrzowicach całą dobę dyżuruje lekarz, do którego można zwrócić się w razie potrzeby konsultacji medycznej.

Sytuacja jest monitorowana także na Lubelszczyźnie. Jak powiedziała agencji rzeczniczka wojewody lubelskiego Małgorzata Tatara służby sanitarno-epidemiologiczne przekazały informacje dotyczące świńskiej grypy służbom medycznym m.in. lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej i pracownikom laboratoriów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum