Podwyżki i nowe uprawnienia dla opiekunów medycznych. Poza tym nauka po nowemu

Autor: oprac. MP • Źródło: OSOM/Rynek Zdrowia21 grudnia 2021 15:00

- Największe zmiany dla opiekunów medycznych to wzrost wynagrodzenia, rozszerzenie kompetencji czy rozszerzenie możliwości, jeżeli chodzi o nowe miejsca pracy - prezes  Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych  Bartosz Mikołajczyk podsumował mijający 2021 rok.

OSOM podsumowuje zmiany dotyczące opiekunów medycznych w 2021 roku Fot. PTWP
  • Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych zorganizowało debatę "Opiekun medyczny - 14 lat później”
  • Jednym z tematów wydarzenia było między innymi podsumowanie działalności stowarzyszenia w 2021 roku
  • - To był rok, w którym bardzo dużo się działo z perspektywy opiekunów medycznych - przyznał Bartosz Mikołajczyk, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych
  • Największe zmiany? Podwyżki wynagrodzeń, nowe uprawnienia czy rozszerzenie możliwości, jeżeli chodzi o nowe miejsca pracy

Sprawdź: Opiekunowie medyczni z ustawą. MZ finiszuje z pracami nad projektem

Opiekun medyczny w 2021 roku. Co się zmieniło?

Debata Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych - pod tytułem "Opiekun medyczny - 14 lat później” - zorganizowana wspólnie z Fundacją OpiekunMedyczny.com.pl była okazją m.in. do podsumowania działalności OSOM w mijającym roku. 

- 2021 rok był rokiem ważnym, w którym bardzo dużo się działo z perspektywy opiekunów medycznych - zaczął Bartosz Mikołajczyk prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych.

- Najważniejsze działania przynoszące największe zmiany dla opiekunów medycznych to wzrost wynagrodzenia, rozszerzenie kompetencji czy rozszerzenie możliwości, jeżeli chodzi o nowe miejsca pracy - dodał prezes.

Czytaj: Znaczne podwyżki dla opiekunów medycznych. Jest nowy współczynnik najniższego wynagrodzenia

Opiekun medyczny będzie mógł więcej. Trzy nowe uprawnienia

Zmiany w kształceniu opiekunów medycznych

Jednym z ważnych działań OSOM było zgłoszenie uwag do projektu rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego.

Jak podkreślił prezes, dzięki poprawkom wprowadzono korzystne dla przyszłych opiekunów zmiany tj.:

  • zmieniono formy kształcenia na dzienną lub stacjonarną (w pierwotnym projekcie było tylko opcja dzienna),
  • wydłużono kształcenie do wymiaru 1,5 roku (a nie jak pierwotnie zakładano do dwóch lat),
  • usunięto możliwość kształcenia w ramach Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych (o co OSOM zabiegało od dłuższego czasu)

- Jako jedyna organizacja reprezentowaliśmy opiekunów medycznych podczas konsultacji nowej podstawy programowej, dzięki czemu uwagi naszego środowiska mogły zostać wyartykułowane - tłumaczył prezes.

Czytaj: Opiekun medyczny to nie salowy. Oni też protestowali w Warszawie. O co walczą? LISTA

Ekspert Rady Medycznej: służba zdrowia ledwie zipie. "Szczepienie na COVID-19 co sezon"

Nowe zarobki opiekunów medycznych

Szef OSOM podkreślał też uczestnictwo stowarzyszenia podczas prac Zespołu Trójstronnego.

- Zgłaszane przez nas uwagi zaowocowały porozumieniem, które zakłada, że opiekun medyczny zostanie wymieniony z nazwy w tabeli wynagrodzeń (tabela najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia - przyp. red) oraz zwiększy się współczynnik do 0,86 średniego wynagrodzenia - podkreślał prezes.

Jak tłumaczył, po nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych, OSOM podejmował interwencję, aby wyjaśniać nieprawidłowości związane z wynagrodzeniami, a także wyjaśniał kwestię dodatków covidowych, dzięki czemu - jak wskazywał - wielu opiekunów otrzymało ostatecznie te świadczenia.

Czytaj: Zaostrzenie obostrzeń możliwe. Kraska: być może będzie trzeba podejmować decyzje

ZUS. Złe informacje dla próbujących udać się na lewe "L4". Coraz więcej cofniętych zasiłków

Kursy online na opiekunów medycznych to oszustwo

Prezes Mikołajczyk zwrócił również uwagę na liczne oferty kursów online na opiekunów medycznych. Od tego roku nie można bowiem kształcić się w ramach Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych.

Organizatorzy tego typu kursów - co podkreślił - wprowadzają w błąd i wyłudzają z tego tytułu pieniądze za dyplom, który nie uprawnia do wykonywania zawodu opiekuna medycznego.

- Te kursy online to bardzo irytująca nas kwestia. Dlatego zgłosiliśmy organizatorów tego typu kursów do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który potwierdzi już, że są to działania wprowadzające w błąd - przyznał Mikołajczyk.

- UOKiK zapowiedział dalsze działania w tej sprawie. Mam nadzieję, że już niedługo te kursy całkowicie znikną z rynku. Wprowadzenie ustawy o niektórych zawodach medycznych spowoduje też, że nie będą miały prawa bytu - dodał.

W ostatnim czasie OSOM już kilkukrotnie podkreślało, że chcąc uzyskać odpowiednie uprawnienia, konieczne jest ukończenie 1,5-letniej szkoły policealnej w tym zakresie.

Czytaj: Szybki kurs opiekuna medycznego. "Nie dajcie się oszukać"

Ratownicy medyczni piszą do ministra zdrowia. Chwalą likwidację państwowego egzaminu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum