Podsumowanie sezonu grypowego: zmarły 143 osoby, to najwięcej od pięciu lat

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2019 07:51

Od początku września z powodu grypy lub powikłań pogrypowych zmarły 143 osoby. - To najwięcej od pięciu lat - alarmują specjaliści z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. - Grypa była dla nas niebezpieczna, mimo że coraz więcej Polaków szczepi się przeciwko grypie - podkreśla prof. Joanna Chorostowska-Wynimko z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.

Podsumowanie sezonu grypowego: zmarły 143 osoby, to najwięcej od pięciu lat
Profesor Chorostowska-Wynimko. Fot. PTWP

Profesor Chorostowska-Wynimko, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy w rozmowie z RMF FM podkreśla, że odsetek zaszczepionych Polaków wzrósł nieznacznie, o 0,3 procenta. W Polsce szczepi się 3,9% populacji. W innych europejskich krajach to nawet ponad 20%.

Tym niemniej w ostatnim sezonie spadła liczba zachorowań na grypę. Według danych Państwowego Zakładu Higieny, w sezonie jesienno-zimowym na grypę i choroby grypopodobne zachorowało ponad 3 miliony 692 tysiące osób. To oznacza niespełna 18% mniej zachorowań niż w analogicznym sezonie roku poprzedniego.

Wyższa śmiertelność wynika natomiast przede wszystkim z faktu, że za większość przypadków zachorowań odpowiada wirus A/H1N1, który niesie za sobą ryzyko bardzo groźnych powikłań, szczególnie niebezpiecznych dla seniorów. Specjaliści podkreślają, że zdarza się, że w niektórych sezonach epidemicznych aż 80% wszystkich zgonów stanowią osoby po 60. roku życia.

Czytaj: rmf24.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum