Podlaskie: zakażony lekarz rodzinny, zamknięta przychodnia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2020 17:22

Jeden z lekarzy rodzinnych w Wysokiem Mazowieckiem (Podlaskie) ma koronawirusa, dlatego starostwo powiatowe prosi pacjentów, którzy mieli kontakt z zakażonym, o zgłaszanie się do sanepidu. Przychodnię zamknięto.

Fot. Shutterstock

Starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński poinformował na swoim profilu na Facebooku, że zakażony lekarz jest z przychodni przy ul. Szpitalnej 2.

"Proszę wszystkie osoby, które miały w ciągu ostatnich dwóch tygodni kontakt z panem doktorem, o zgłaszanie tego faktu do sanepidu w Wysokiem Mazowieckiem, gdzie będzie to weryfikowane" - napisał starosta. Dodał, że wszystkie gabinety lekarzy rodzinnych (działające pod adresem Szpitalna 2) są zamknięte, a opiekę nad pacjentami przejął wysokomazowiecki szpital.

Starosta podał, że w związku z sytuacją kwarantannie poddano ok. 50 osób, które miały kontakt z lekarzem, w tym pięć osób ze szpitala. Dodał, że szpital pracuje normalnie.

W komunikacie sanepidu z Wysokiego Mazowieckiego, opublikowanego na profilu na Facebooku, starostwa w Wysokiem Mazowieckiem wynika, że lekarz, u którego potwierdzono koronawirusa przebywa w izolacji domowej. Kwarantanną domową objęto też ten personel medyczny, który miał z nim kontakt. Badane jest źródło zakażenia.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego szpitala, przed placówką ustawiono namioty, gdzie będzie prowadzona wstępna ocena i kwalifikacja pacjentów.

"Bardzo proszę o nieuleganie panice, a jednocześnie błagam o stosowanie się do zaleceń dotyczących częstego i dokładnego mycia rąk, unikania spotkań i zachowania odległości, a także stosowania na co dzień środków ochrony osobistej w postaci maseczek i rękawic" - napisał starosta.

Według podlaskiego NFZ sytuacja w Wysokiem Mazowieckiem jest - jak dotąd - jedyną wynikającą z zakażenia lekarza w podstawowej opiece zdrowotnej w regionie.

Fundusz opublikował listę gabinetów POZ i lekarzy specjalistów, które poinformowały NFZ o czasowym zamknięciu swojej działalności. Wśród zamkniętych poradni są trzy podmioty z Wysokiego Mazowieckiego, które działają pod adresem ul. Szpitalna 2. Łącznie jest zamkniętych czasowo siedem poradni lekarza rodzinnego (dane na 7 kwietnia). NFZ podaje, że pozostałe pracują, głównie w formie teleporad. Zamknięte czasowo (dane na 7 kwietnia) są też 34 poradnie lekarzy specjalistów.

Rzecznik NFZ w Białymstoku Rafał Tomaszczuk powiedział, że zgodnie z umowami z Funduszem świadczeniodawcy mają prawo z powodu wyjątkowych sytuacji czasowo nie prowadzić działalności w terminie łącznym od 6 do 26 dni, powiadamiają o tym Fundusz, za taki czas nie dostają też płatności z NFZ. NFZ publikuje także listy czynnych gabinetów, także stomatologicznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum