Podlaskie: wzrost zachorowań na zapalenie opon mózgowych

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2014 17:56

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku od wtorku (1 lipca) wprowadził całkowity zakaz odwiedzin. Na oddziałach będą mogły przebywać tylko i wyłącznie matki karmiące. Ma to związek z ogromnym wzrostem zachorowań na zapalenie opon mózgowych. Tylko ostatniej doby szpital przyjął kolejnych 11 osób.

Jak poinformowała Eliza Bilewicz, rzecznik szpitala, przebywa w nim w sumie 44 małych pacjentów, których przyjęto z podejrzeniem zapalenia opon mózgowych. U czterdziestu choroba została potwierdzona.

W związku z tym szpital musiał wydzielić kolejną klinikę dla leczenia chorych z zapaleniem opon mózgowych i poprzenosić pacjentów. Wprowadzono też całkowity zakaz odwiedzin.

W sumie w województwie podlaskim odnotowano już blisko 60 zachorowań na wirusowe zapalenie opon mózgowych. Zdecydowana większość to przypadki z Białegostoku. Chorują tylko dzieci. Niestety, w szpitalach brakuje miejsc. Sprawę monitoruje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, które zapewnia miejsca na oddziałach.

Wzrost zachorowań dotyczy całego województwa, jednak najwięcej przypadków odnotowano w powiecie bielskim i w okolicach Białegostoku (Wasilków, Ogrodniczki, Supraśl). Lekarze i pracownicy sanepidu uspokajają, że choroba ma przebieg łagodny i nie ma powodów do paniki.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum