Podlaskie: ruszył program badań wzroku u dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2010 12:25

Okuliści z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku rozpoczęli w sobotę (27 marca) cykl badań wzroku u dzieci w ramach projektu "Widok na przyszłość".

Te unikalne, bo prowadzone na dużą skalę badania stały się możliwe, gdyż Klinika Okulistyki Dziecięcej z Ośrodkiem Leczenia Zeza w szpitalu dziecięcym dostała na ten cel pieniądze z funduszy norweskich. Część środków przekazało też Ministerstwo Zdrowia i szpital. Wartość całego projektu wynosi prawie 394,5 tys. euro.

Celem projektu jest wczesne wykrywanie i leczenie chorób oczu u dzieci, zwłaszcza u tych z mniejszych miejscowości, które mają gorszy dostęp do specjalistów niż mali pacjenci z większych miast.

W ramach projektu przebadano w 2009 roku blisko 1,4 tys. dzieci. W tym roku przebadanych będzie jeszcze ponad tysiąc małych pacjentów w wieku od 6 miesięcy do 7. roku życia w 15 gminach.

Jak informowała kierownik Kliniki Okulistyki w szpitalu dziecięcym w Białymstoku prof. Alina Bakunowicz-Łazarczyk, u jednej czwartej z blisko 1,4 tys. przebadanych dotąd przez specjalistów dzieci wykryto różne wady wzroku.

Najwięcej było wad, takich jak krótkowzroczność (100) i nadwzroczność (111), wykryto też 59 przypadków astygmatyzmu, 44 dzieci miało zeza, a 15 - jaskrę. Był też m.in. jeden przypadek zaćmy.

Prof. Bakunowicz-Łazarczyk tłumaczyła, że taka duża liczba dzieci z krótkowzrocznością, to efekt siedzenia przed komputerami od najmłodszych lat. Mówiła też, że dużo jest przypadków nadwzroczności, a to może predysponować np. do pojawienia się zeza. Wczesne wykrycie wady, daje szanse na skuteczne leczenie. 

W ramach projektu został także zakupiony przenośny i stacjonarny sprzęt medyczny, w tym,  m.in. urządzenia do operacji zaćmy, do badania ciśnienia wewnątrzocznego i oceny wad wzroku oraz diagnostyki jaskry.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum