Podlaskie: "bajkowy pokój" w dziecięcym hospicjum

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 lipca 2011 15:49

Pierwszy "bajkowy pokój", czyli specjalnie wyposażony i wyremontowany pokój dwójki ciężko chorych dzieci, otwarty został w czwartek w ich domu we wsi Smolugi (Podlaskie). To akcja białostockiej Fundacji "Pomóż im", która prowadzi hospicjum dla dzieci.

Podlaskie: "bajkowy pokój" w dziecięcym hospicjum
Bajkowy pokój Daniela i Marty, którzy chorują na bardzo rzadką chorobę genetyczną, miał być gotowy trzy miesiące wcześniej, wtedy jednak fundacja zakładała jedynie prace remontowe wewnątrz i wyposażenie pomieszczenia. Okazało się jednak, że aby te prace miały charakter trwały, wcześniej trzeba było zająć się całym budynkiem, który był zawilgocony i nieocieplony.

 

Na zaprojektowane zmiany w pokoju dzieci udało się zebrać ponad 18 tys. zł, znaleźli się też sponsorzy części prac remontowych. W "bajkowym pokoju" są teraz m.in. specjalne łóżka rehabilitacyjne oraz łóżka do spania dla rodziców (muszą czuwać nad dziećmi w nocy), a ściany zostały pokryte specjalną wykładziną, aby chore dzieci dotykiem poznawały przestrzeń. Zostały zamontowane również m.in. specjalne lampy ze światłem w różnych, uspokajających barwach, a także sprzęt do słuchania ulubionej przez chorych muzyki.

Koordynatorka projektu Patrycja Krajewska z Fundacji "Pomóż im" powiedziała agencji, że akcja będzie kontynuowana. Wytypowani zostaną kolejni podopieczni fundacji, biorąc przede wszystkim pod uwagę warunki materialne i lokalowe rodzin. Być może już jesienią uda się zebrać pieniądze i rozpocząć podobny remont. Pieniądze na pierwszy "bajkowy pokój" fundacja pozyskała ze sprzedaży biletów na imprezę charytatywną, która odbyła się na początku roku w Pałacu Branickich w Białymstoku, i z przeprowadzonej na niej licytacji.

Prowadzone przez Fundację "Pomóż im" Białostockie Hospicjum dla Dzieci zajmuje się nieuleczalnie chorymi w ich domach. Jego celem jest zapewnienie jak największego komfortu fizycznego i emocjonalnego dzieciom, których stan zdrowia nie daje możliwości wyleczenia. Stara się, by opieka medyczna, rehabilitacyjna czy psychologiczna była dopełnieniem życia w domowych warunkach.

Obecnie Fundacja ma 25 podopiecznych. Prowadzi też różne projekty na rzecz chorych, np. organizuje turnusy rehabilitacyjne. Pieniądze na działalność pozyskuje m.in. z 1 proc. podatku oraz z darowizn.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum