PAP/Rynek Zdrowia | 25-02-2011 18:27

Podlaskie: podpisali list ws. partnerstwa na rzecz transplantacji

Duchowni katoliccy i prawosławni, lekarze i samorządowcy oraz wojewoda podlaski podpisali w Białymstoku list w sprawie partnerstwa i wspólnych działań na rzecz transplantacji.

Jak powiedział wojewoda podlaski Maciej Żywno, celem partnerstwa jest działanie na rzecz ratowania i ochrony życia oraz "szukanie ratunku dla potrzebujących”, a nie rozważanie aspektów naukowych transplantacji.

Wojewoda podkreślił, że od 10 lat nosi przy sobie dokument - oświadczenie woli, na podstawie którego deklaruje, że gdyby stał się kiedyś potencjalnym dawcą narządów, można je od niego pobrać, bo nie zgłasza sprzeciwu.

Prof. Wojciech Rowiński, prezes Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej i krajowy konsultant ds. transplantologii klinicznej, powiedział, że liczba transplantacji w Polsce wciąż pozostaje daleko w tyle za większością krajów w Europie. Np. w 2010 roku w Polsce przeszczepiono 970 nerek. Dało to Polsce szóste od końca miejsce wśród krajów europejskich. Dodał, że to „żałosna, mała liczba”.

Rowiński podkreślił, że większe bariery są w środowisku lekarskim, decydenckim, a nie w samym społeczeństwie i że 80 proc. społeczeństwa popiera transplantacje. Dodał, że potrzebna jest pomoc Kościoła i kapelanów w szpitalach.

Prof. Marek Gacko, podlaski konsultant ds. transplantologii klinicznej, podkreślił, że największą barierą w rozwoju transplantologii jest wciąż niedostateczna liczba narządów do transplantacji. Brakuje dawców. W woj. podlaskiem od 1989 roku, gdy przeprowadzono pierwszy przeszczep nerki, dotychczas odbyło się 388 takich transplantacji, 35 w 2010 roku, 31 w roku 2009, w 2011 roku już 6. Mówił, że tylko co trzecia z osób oczekujących w Polsce na przeszczep w Polsce ma zabieg, bo nie ma więcej narządów.

Gacko mówił, że leczenie np. przez transplantację jest dwukrotnie tańsze niż dializy, przeszczep to jednak przede wszystkim szansa na dłuższe życie. Podał, że w Polsce jest 11 pobrań narządów na 1 mln mieszkańców, podczas gdy w Europie to 16 na 1 mln mieszkańców.

- Regionalne partnerstwa na rzecz transplantacji podpisano już w 14 województwach. Nie ma ich jeszcze w woj. pomorskiem i śląskim - poinformował prof. Rowiński.