Podlaskie: pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego już działają

Autor: Kurier Poranny/Rynek Zdrowia • • 19 lipca 2018 09:02

W szpitalach w Łomży, Suwałkach, Grajewie i Hajnówce działają już jedne z pierwszych w Polsce pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego. Mają pomagać chorym w ich najbliższym środowisku.

Pacjent wymagający pilnej interwencji będzie musiał ją otrzymać maksymalnie w ciągu 72 godzin Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Zgodnie z założeniem pilotażu, placówki CZP uczestniczące w programie będą miały obowiązek udzielania pomocy wszystkim potrzebującym na swoim terenie. Pacjent wymagający pilnej interwencji będzie musiał ją otrzymać maksymalnie w ciągu 72 godzin - informuje Kurier Poranny.

W Podlaskiem działają od lipca cztery takie centra. Szpital Wojewódzki w Łomży zapewnia opiekę pacjentom z Łomży i powiatu łomżyńskiego, Specjalistyczny Psychiatryczny ZOZ w Suwałkach pacjentom z Suwałk i powiatu suwalskiego, Szpital Ogólny w Grajewie - pacjentom z powiatu grajewskiego, a SP ZOZ w Hajnówce - z powiatów hajnowskiego, bielskiego i siemiatyckiego.

Osoba zgłaszająca się do CZP trafia nie do rejestracji, a do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego, w którym psycholog, pielęgniarka psychiatryczna lub terapeuta środowiskowy dokonają oceny i ustalą wstępny plan pomocy.

Pilotaż będzie realizowany do połowy 2021 r. Ma on umożliwić przetestowanie środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej w polskich warunkach społecznych i ekonomicznych.

Więcej: www.poranny.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum