Podlaskie: operacje laryngologiczne z kamerą 3D o średnicy 4 mm

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2014 19:38

Endoskopowe operacje nosa i zatok z wykorzystaniem kamery 3D przeprowadzili lekarze z Kliniki Otolaryngologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Dotychczas chirurdzy dysponowali jedynie endoskopami z kamerami 3D o średnicy 1 cm. Mogły one być wykorzystywane w standardowych operacjach chirurgicznych, ale nie miały zastosowania w zabiegach laryngologicznych lub neurochirurgicznych - informuje Gazeta Wyborcza.

Na rynku pojawiły się jednak endoskopy z kamerami o średnicy 4 mm. Światłowód o tak małej średnicy pozwala operować w bardzo ciasnych strukturach, takich jak podstawa czaszki, zatoki przynosowe czy ucho środkowe. Może być wykorzystywany w dostępie do miejsc, które do tej pory były poza zasięgiem otolaryngologów.

Nowoczesną endoskopową kamerę udostępnioną przez amerykańskiego producenta białostoccy otolaryngolodzy testowali przez dwa dni. W czwartek (26 czerwca) wykonali operację zatok obocznych nosa (polegała ona na otwarciu wszystkich zatok zmienionych zapalnie), drugi zabieg dotyczył usunięcia niedrożności dróg łzowych. W piątek (27 czerwca) przeprowadzili rozległy zabieg operacyjny w obrębie podstawy czaszki.

Więcej: www.gazeta.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum