Podlaskie: nowe miejsca nocnej opieki medycznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 września 2017 16:25

W dwudziestu miejscach, głównie w szpitalach, mieszkańcy województwa podlaskiego będą od 1 października korzystać z pomocy lekarzy w ramach tzw. nocnej i świątecznej opieki ambulatoryjnej. Zmiany wprowadza ustawa o sieci szpitali.

Podlaskie: nowe miejsca nocnej opieki medycznej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

NFZ w Białymstoku informował już wcześniej, że placówki są do tego przygotowane, ale by usprawnić płynne przejście do nowej sytuacji, nawet do godz. 8.00 rano w niedzielę 1 października pacjenci mogą się zgłaszać w stare miejsca. Dopiero od tego momentu opiekę po godz. 18.00 i w święta przejmą szpitale, z wyjątkiem uniwersyteckich.

"Białostoczanie po godz. 18.00 oraz w weekendy i święta pomoc medyczną będą mogli uzyskać w wojewódzkim szpitalu zespolonym Śniadecja i w szpitalu miejskim im. PCK" - informują władze miasta Białegostoku w specjalnym komunikacie na stronie internetowej i banerze informacyjnym. Dotychczas korzystali z usług w stacji pogotowia ratunkowego i w przychodni na ul. Miłosnej.

Miasto przypomina przy tym, że z nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej można korzystać wtedy, gdy nagle zachorujemy, gdy gorzej się czujemy, ale nie ma objawów, które bezpośrednio mogą wskazywać na zagrożenia życia czy nie czujemy się lepiej po zastosowaniu domowych środków czy leków dostępnych bez recepty.

Podlaski NFZ podaje na swojej stronie internetowej szczegółowy wykaz miejsc, adresy i numery telefonów gdzie mają się zgłaszać pacjenci w poszczególnych miejscowościach w całym województwie. Na liście jest ich 20. Są też banery kierowane do mieszkańców poszczególnych miejscowości, powiatów.

"Warto podkreślić, że nie zmieniają się zasady korzystania z tych świadczeń, a wyłącznie niektóre adresy placówek, do których trzeba się udać w razie zachorowania w nocy i dni wolne od pracy" - informowała wcześniej w komunikacie Małgorzata Jopich z podlaskiego oddziału Funduszu.

NFZ uruchomił specjalny telefon w sprawie zmian: (85) 745 95 00, który działa do 1 października przez całą dobę. Tam można uzyskać wszystkie potrzebne informacje. Ponadto od godz. 22.00 w sobotę 30 września do poniedziałku 2 października do godz. 8.00 rano, w siedzibie NFZ w Białymstoku trwać będzie specjalny dyżur informacyjny.

Nocną opiekę będą m.in. świadczyć trzy szpitale wojewódzkie: w Białymstoku, Łomży i Suwałkach podległe samorządowi województwa podlaskiego. Odpowiedzialny w zarządzie województwa za służbę zdrowia Bogdan Dyjuk powiedział PAP, że placówki są do tego przygotowane, a nawet będą gotowe wcześniej, by - jak to określił "mieszkańcy potrzebujący pomocy nie błąkali się, a mieli w szpitalach zapewnioną pomoc".

Podkreślił, że zmiany wymagały inwestycji w infrastrukturę. Podsumował, że w trzech szpitalach wojewódzkich kosztowało to łącznie ok. pół miliona złotych.

- Niektóre szpitale wymagały nakładów rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, a niektóre trzystu kilkudziesięciu tysięcy złotych - dodał Dyjuk.

Pieniądze pochodzą z budżetu województwa. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze