Podlaskie: lekarze o nowych technologiach leczenia słuchu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2014 13:57

Badania prowadzone przez australijskiego producenta implantów słuchowych pokazują, że najnowocześniejsze rozwiązania znacząco poprawiają jakość życia pacjentów. O możliwościach wszczepiania implantów ślimakowych rozmawiali we wtorek, 25 lutego, laryngolodzy z województwa podlaskiego.

Według danych WHO obecnie ponad 360 mln ludzi na świecie cierpi z powodu poważnych zaburzeń słuchu. Przyczyną są np. choroby i wady rozwojowe, ale nie tylko. Do uszkodzenia słuchu przyczynia się również stale rosnący poziom otaczającego nas hałasu.

Dlatego tak ważne jest nieustanne podnoszenie kwalifikacji lekarzy laryngologów w zakresie leczenia słuchu. Podczas jednego z wystąpień zaprezentowano wyniki międzynarodowego badania prowadzonego we współpracy z australijską firmą, która produkuje aparaty słuchowe.

W badaniu SSQ (speech, spatial, quality), które sprawdza subiektywną ocenę zdolności rozpoznawania mowy, identyfikowania dźwięku w przestrzeni oraz ogólną jakość słyszenia, wzięło udział siedemdziesięciu pacjentów z Polski, które mają wszczepione implanty słuchowe.

Wszyscy badani zauważają znaczącą poprawę w obszarze słyszenia i rozumienia mowy już w pierwszym roku po operacji. Subiektywne skale samooceny, za pomocą których badani są pacjenci, wskazują, że poziom jakości słyszenia po roku rehabilitacji jest blisko 100 proc. lepszy niż przed wszczepieniem implantu.

To potwierdza obserwacje lekarzy, że niezwykle istotnym elementem leczenia niedosłuchów już po wszczepieniu implantu jest rehabilitacja. 

Więcej: bialystok.gazeta.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum