Podlaskie: lekarz chce zbudować wiejskie hospicjum stacjonarne

Autor: tvn24.pl, JW/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2018 15:10

Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza z siedzibą w Michałowie prowadzi społeczne hospicjum domowe na wiejskich obszarach wschodniej części woj. podlaskiego. Prezes fundacji, lekarz Paweł Grabowski, chce zbudować stacjonarną placówkę w Makówce.

Fot. archiwum

Lekarz informuje, że budowa ruszy wtedy, gdy uda się zebrać środki na stan surowy zamknięty. Choć w zbiórkę pieniędzy na ten cel włączył się dziennikarz Szymon Hołownia, potrzeba jeszcze 4-5 mln zł.

- Mamy ziemię, projekt wykonawczy ze wszystkimi możliwymi pozwoleniami i zgodami - mówił w niedzielę (22 kwietnia) we "Wstajesz i weekend" w TVN24.

Hospicjum ma mieć kilkadziesiąt łóżek dla tych, którzy potrzebują całodobowej opieki. Ośrodek ma również pełnić rolę edukacyjną - m.in. dla studentów medycyny, lekarzy, pielęgniarek.

Grabowski dodaje, że pomimo stacjonarnego charakteru hospicjum lekarze i pielęgniarki nadal będą jeździć do chorych i nadal będzie działała nieodpłatna wypożyczalnia sprzętu medycznego.

Po nagłośnieniu sprawy przez dziennikarza Szymona Hołownię, do 22 kwietnia br. na budowę zebrano ok. 300 tys zł. Ponadto fundacja założona przez Hołownię, Dobra Fabryka, od kwietnia br. co miesiąc płaci za opiekę nad 7 chorymi, których nie obejmuje kontrakt z NFZ (hospicjum domowe ma pod opieką 15 chorych).

Paweł Grabowski jest lekarzem, specjalistą medycyny paliatywnej, absolwentem Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ w Krakowie i Studiów Podyplomowych Zarządzania Zakładami Opieki Zdrowotnej SGH w Warszawie. Prowadzi szkolenia dla lekarzy i wolontariuszy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum