Podlaskie: jeszcze 500 osób skorzysta z bezpłatnej kolonoskopii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2020 16:02

Jeszcze pięćset dodatkowych osób w wieku 50-65 lat będzie mogło do końca czerwca 2020 r. skorzystać z bezpłatnych badań kolonoskopowych w ramach projektu profilaktyki raka jelita grubego, który jest realizowany w Podlaskiem.

Podlaskie: jeszcze 500 osób skorzysta z bezpłatnej kolonoskopii
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Tysiąc osób już przeszło takie badania - poinformowało współrealizujące program Białostockie Centrum Onkologii (BCO). Projekt prowadzi szpital powiatowy w Zambrowie we współpracy z BCO i szpitalem ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem.

Główny cel programu to ograniczanie przypadków śmierci z powodu raka jelita grubego poprzez profilaktykę - badania kolonoskopowe - wczesne wykrywanie choroby. Kolonoskopia pozwala na wykrycie wczesnych zmian, stanów zapalnych, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie.

Z badań w ramach programu mogą korzystać mieszkańcy w wieku 50-65 lat, którzy w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie mieli badań kolonoskopowych. Skorzystać mogą również osoby młodsze, w których rodzinach wystąpił rak jelita grubego. Badania w ramach programu są prowadzone w znieczuleniu ogólnym - poinformowała rzeczniczka prasowa Białostockiego Centrum Onkologii Monika Mróz.

- W ostatnich latach świadomość pacjentów dotycząca profilaktyki raka jelita grubego znacznie wzrosła. Duża w tym rola mediów i kampanii promujących działania prozdrowotne. Nadal jednak zgłaszalność Polaków na przesiewowe badania kolonoskopowe jest zbyt niska. W krajach zachodnich wynosi ona ponad 80 proc., w Polsce na wysyłane zaproszenia odpowiada mniej niż 20 proc. - podkreśla kierownik Pracowni Endoskopii w Białostockim Centrum Onkologii dr Grażyna Piotrowska-Staworko.

Lekarze przypominają, że głównym czynnikiem, który może powodować raka jelita grubego jest wiek. Zalecają, by każda osoba po 50-tym roku życia wykonała kolonoskopię, bo to badanie wykonane na czas daje szanse, że raka można uniknąć.

- Rak jelita grubego rozwija się bardzo powoli. Najpierw pojawiają się polipy, czyli łagodne zmiany przedrakowe, część z nich może z czasem ulec transformacji nowotworowej. Proces ten trwa zwykle ok. 7-12 lat - zaznacza dr Piotrowska-Staworko.

Dodała, że rak jelita grubego we wczesnym stadium nie daje żadnych objawów lub objawy niespecyficzne. Gdy w trakcie kolonoskopii wykrywane są polipy, są one od razu usuwane. - Jeśli zaś doszło już do rozwoju nowotworu, to wykrycie raka we wczesnym stadium daje szansę na jego całkowite wyleczenie - dodała lekarka.

Białostockie Centrum Onkologii podało, że w 2019 r. u jednej czwartej spośród tysiąca przebadanych osób wykryto polipy, które metodą endoskopową usunięto. U czterech osób wykryto raka we wczesnym stadium.

Program jest dofinansowany z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 kwotą ponad 2,3 mln zł. Oprócz badań, w ramach programu prowadzone są również szkolenia z profilaktyki raka jelita grubego np. nt. zdrowego żywienia czy aktywności fizycznej.

Izabela Próchnicka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum