Podlaskie: jest umowa w sprawie rozbudowy Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 września 2018 16:11

Podlaski Urząd Wojewódzki poinformował, że w czwartek (27 września) została podpisana umowa dotycząca rozbudowy budynku na potrzeby Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które zostanie przeniesione do większej siedziby w podbiałostockich Zaściankach.

Podlaskie: jest umowa w sprawie rozbudowy Centrum Powiadamiania Ratunkowego
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Centrum Powiadamiania Ratunkowego(CPR) obsługuje numer alarmowy 112. System informatyczny w CPR pozwala na identyfikację numeru osoby zgłaszającej, wyświetla jej dane i lokalizację.

Podlaski Urząd Wojewódzki poinformował, że "w trybie przetargu nieograniczonego" została podpisana umowa dotycząca rozbudowy na potrzeby CPR obiektu biurowego należącego do zasobów Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zaściankach przy ul. Szosa Baranowicka 35. Umowę podpisał dyrektor generalny Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Jarosław Średnicki.

Urząd poinformował, że wykonawcą inwestycji będzie konsorcjum Dynamik Ewa Pawłowska Białystok wspólnie z przedsiębiorstwem wielobranżowym Budomex Biała Podlaska. Warta około 10 mln złotych inwestycja rozpocznie się w pierwszej połowie października, a jej zakończenie zaplanowano na koniec czerwca 2020 roku. Centrum Powiadamiania Ratunkowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego od 2013 roku mieści się w budynku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. Jak podano w komunikacie, "obecnie zajmowana przez CPR powierzchnia jest ograniczona i niewystarczająca do prawidłowego funkcjonowania i realizacji zadań CPR; biorąc pod uwagę zasoby posiadane w trwałym zarządzie, Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku podjął decyzję o rozbudowie istniejącego budynku położonego na nieruchomości w Zaściankach".

W ramach inwestycji planowane jest wybudowanie trzykondygnacyjnego segmentu biurowego o powierzchni użytkowej 1260,86 m kw. wraz z windą, pomieszczeniami biurowymi, socjalnymi, sanitarnymi, operacyjnym.

Jak podał urząd wojewódzki, inwestycja zapewni lepsze warunki pracy i efektywniejszą obsługę zgłoszeń alarmowych kierowanych na numery 112, 997, 998 i 999. Centrum będzie też wyposażone w nowoczesne środki alarmowania, powiadamiania i łączności służb ratowniczych działających w Systemie Powiadamiania Ratunkowego. Dziennie operatorzy CPR w Białymstoku odbierają około 1,5 tys. zgłoszeń z całego regionu.

Od 2 lipca mieszkańcy województwa podlaskiego, wybierając numer 997 nie łączą się już z dyżurnym policji - takie połączenia są przekierowywane do CPR. W przyszłości także połączenia na numery 998 i 999 będą przekierowywane na numer 112. Podlaskie CPR zatrudnia około 50 osób. Jak podali urzędnicy, w związku z przeniesieniem centrum do nowej siedziby liczba pracowników wzrośnie.

Małgorzata Półtorak (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum