Podlaskie: jedna czwarta dzieci ma wady wzroku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2010 15:14

U jednej czwartej z blisko 1400 dzieci przebadanych w województwie podlaskim, wykryto różne wady wzroku.

„Widok na przyszłość" to projekt, którego celem jest wczesne wykrywanie i leczenie chorób oczu u dzieci. Realizuje go Klinika Okulistyki z Ośrodkiem Leczenia Zeza Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Według realizatorów przedsięwzięcia, takie badania należą w Polsce do rzadkości.

Projekt trwa od roku, dotychczas przebadano blisko 1,4 tys. dzieci w 17 gminach. Jak powiedziała kierownik kliniki, prof. Alina Bakunowicz-Łazarczyk, wady wykryto u 26 proc. dzieci. Najwięcej było przypadków krótkowzroczności (100) i nadwzroczności (111), wykryto też 59 przypadków astygmatyzmu. 44 dzieci miało zeza, a 15 jaskrę. Był też jeden przypadek zaćmy.

Prof. Bakunowicz-Łazarczyk wyjaśnia, że taka duża liczba dzieci z krótkowzrocznością to efekt siedzenia przed komputerem. Podkreśla też, że dużo jest przypadków nadwzroczności, co może predysponować np. do pojawienia się zeza.

Bakunowicz-Łazarczyk mówi, że leczenie zeza wymaga ćwiczeń, czasem szybkiej operacji. Rodzice nie mają też często świadomości, że prawidłowe widzenie jest jednym z elementów istotnych przy zdobywaniu i wykonywaniu w przyszłości pracy przez ich dzieci.

Badania potrwają przez cały 2010 rok. Obejmą one małych pacjentów z kolejnych 13 gmin. Rozpoczną się w marcu i potrwają do listopada. Przebadanych będzie ponad tysiąc dzieci w wieku od 6 miesięcy do 7. roku życia. Klinika Okulistyki dostała na projekt blisko 394,5 tys. euro. z funduszy norweskich. To 75 proc. wartości programu. Pozostałe pieniądze dołożyło Ministerstwo Zdrowia (15 proc.) i szpital (10 proc.).

Projekt „Widok na przyszłość" to także zakup sprzętu medycznego do badań i leczenia. Zostały m.in. kupione urządzenia do operacji zaćmy, oceny wad wzroku, diagnostyki jaskry oraz sprzęt do badań w terenie. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum