Podlaskie: akcja "Mamo jesteś potrzebna!"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2010 21:33

Na laurkach rozdawanych mamom przez dzieci z okazji Dnia Matki, podlaski NFZ zachęca kobiety do wykonywania profilaktycznych badań cytologicznych.

Laurka akcji "Mamo jesteś potrzebna!"

Jak poinformował Adam Dębski, rzecznik Podlaskiego Oddziału NFZ, w akcji pod hasłem „Mamo jesteś potrzebna!” bierze udział 35 tys. dzieci ze szkół i przedszkoli w 30 miejscowościach w województwie podlaskim. Akcja rozpoczęła się kilka dni przed Dniem Matki. To czwarta taka kampania skierowana do mam, którą zorganizował NFZ.

Laurka to kolorowanka przedstawiająca chłopca i dziewczynkę, wręczających mamie serduszka. Jest też hasło „Mamo jesteś potrzebna!" Na odwrocie laurki, która jest przeznaczona do pokolorowania przez dzieci, jest informacja o celu akcji, konieczności wykonywania cytologii, miejscach, gdzie bezpłatnie można robić takie badanie.

– Akcja służy upowszechnieniu wśród młodych kobiet przekonania o konieczności wykonywania regularnych badań. Cytologia ponawiana nie rzadziej niż co trzy lata pozwala na wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym stadium, gdy mogą być jeszcze wyleczalne – wyjaśnia Dębski.

Przesłanie na laurce głosi: „Mama zajmuje szczególne miejsce w życiu i sercu dziecka. Uczy co jest dobre, a co złe. Kocha, chroni, pociesza i strzeże dziecięcych sekretów, jest potrzebna swemu dziecku szczęśliwa i zdrowa.” NFZ dodaje, że w związku z tym mamy nie mogą zapominać, że powinny dbać o swoje zdrowie.

Rzecznik dodał, że NFZ ma nadzieję, iż dotarcie do kobiet za pośrednictwem ich dzieci skutecznie przekona je do zadbania o swoje zdrowie, szczególnie w tym wyjątkowym dniu, w którym każda mama powinna usłyszeć i poczuć, że jest potrzebna.

Co roku na raka szyjki macicy zapada w Polsce ok. cztery tysiące kobiet, a połowa z nich umiera głównie dlatego, że chorobę wykryto zbyt późno. Z bezpłatnych badań cytologicznych, finansowanych przez NFZ, mogą korzystać kobiety w wieku 25-59 lat, co 36 miesięcy.

Wciąż jednak zgłasza się na nie niewiele pacjentek. W województwie podlaskim z badań korzysta jedna czwarta kobiet w tym wieku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum