Podlaskie: 85 proc. pięciolatków ma problem z próchnicą

Autor: Kurier Poranny/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2014 15:58

Badania epidemiologiczne dotyczące zdrowia jamy ustnej u dzieci w wieku przedszkolnym dały niepokojące wyniki. Dlatego Główny Inspektor Sanitarny wydał zalecenia dotyczące działań profilaktycznych w przedszkolach.

Z raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że jedynie niespełna 15 proc. podlaskich pięciolatków nie ma próchnicy zębów. Jeszcze gorzej jest wśród siedmiolatków - zdrowe zęby ma tylko 4,2 proc. dzieci. GIS chce, aby maluchy miały możliwość codziennego szczotkowania zębów w przedszkolach - informuje Kurier Poranny.

Do niedawna większość szkół (klas I-III) i przedszkoli na Podlasiu realizowało program "Radosny Uśmiech Radosna Przyszłość", w ramach którego prowadzono działania edukacyjne dotyczące higieny jamy ustnej najmłodszych.

Program wojewódzki już się zakończył, ale nadal realizują go trzy powiatowe stacje: w Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Sejnach. W ubiegłym roku uczestniczyło w nim niemal 1,2 tys. dzieci.

Na terenie województwa podlaskiego realizowana jest też profilaktyka fluorkowa metodą nadzorowanego szczotkowania zębów preparatami fluorkowymi w szkołach podstawowych. W roku szkolnym 2011/2012 objęto takimi działaniami ponad  64 tys. uczniów z 428 szkół podstawowych.

Więcej: http://www.poranny.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum