Podlaskie: 8 tys. pracowników przebadanych w ramach profilaktyki chorób cywilizacyjnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 grudnia 2019 10:05

8 tys. pracowników przebadali specjaliści w Podlaskiem w ramach realizowanego przez Uniwersytet Medyczny (UMB) regionalnego programu profilaktyki zdrowia osób pracujących. Docelowo, do końca 2021 r., łącznie przebadanych zostanie ok. 100 tys. osób.

Podlaskie: 8 tys. pracowników przebadanych w ramach profilaktyki chorób cywilizacyjnych
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Główny celem programu jest wykrycie czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych takich, jak np. cukrzyca czy nowotwory i wdrożenie działań, by je zminimalizować - poinformowała dr Michalina Krzyżak z Zakładu Higieny Epidemiologii i Ergonomii UMB.

Gdy ruszał program, lekarze podkreślali, że choroby cywilizacyjne są dużym, istotnym problemem zdrowotnym mieszkańców woj. podlaskiego, którzy mają problemy z układem krążenia, zapadają na choroby metaboliczne, nowotwory, ale też na choroby układu krążenia czy mają kłopoty ze zdrowiem psychicznym.

Dane pokazały, że choroby cywilizacyjne to podstawowy problem zdrowotny mieszkańców regionu. Wpływają one na ich mniejszą aktywność zawodową i skracają życie.

Uczelnia realizuje program wspólnie z partnerami: Łomżyńskim Centrum Medycznym, szpitalem wojewódzkim w Suwałkach i ze stowarzyszeniem Eurydyki.

Dr Michalina Krzyżak poinformowała PAP, że pracodawcy, którzy chcieliby, aby ich pracownicy skorzystali z programu, mogą cały czas zgłaszać się do prowadzących projekt. Mogą się zgłaszać także sami pracownicy, jeśli pracodawca nie wyraża takiej chęci.

Jeśli pracodawca zgłasza się do programu, specjaliści przeprowadzają specjalny audyt zdrowotny, który określa dalsze postępowanie, by poprawić warunki pracy i stan zdrowia pracowników. Korzystają z edukacji zdrowotnej, dostają propozycje rozwiązań problemów. Zajmuje się tym zespół specjalistów, który przyjeżdża na miejsce do danego pracodawcy.

Uczestniczącym w programie pracownikom mierzony jest np. poziom cukru we krwi, cholesterol, badana masa ciała, sprawdzany wskaźnik BMI, który określa, czy dana osoba ma problemy z prawidłową wagą. Określa się zagrożenia zdrowotne dla konkretnej osoby i edukuje, co robić, aby uniknąć zagrażającej danej osobie choroby.

W ramach programu odbywają się również szkolenia dla kadry medycznej.

Na stronie programu www.zdrowiewpracy.umb.edu.pl zamieszczono również dostępne dla wszystkich porady zdrowotne.

Program profilaktyki zdrowia populacji pracującej woj. podlaskiego jest dofinansowany z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Wartość projektu to ponad 12 mln zł, z czego z EU pochodzi ponad 10,3 mln zł.

Izabela Próchnicka

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum