Podlaskie: 5 tys. dzieci skorzystało ze świadczeń dentystycznych w dentobusie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2019 16:50

5 tys. dzieci, głównie z mniejszych miejscowości w Podlaskiem, gdzie nie ma dentysty, skorzystało z opieki stomatologicznej w dentobusie, który od niemal roku działa w regionie - poinformował we wtorek (14 maja) w informacji prasowej Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ.

Podlaskie: 5 tys. dzieci skorzystało ze świadczeń dentystycznych w dentobusie
Fot. Archiwum

Fundusz finansuje świadczenia w dentobusie, czyli mobilnym gabinecie dentystycznym, który w Podlaskiem działa od czerwca 2018 r. Stomatolodzy przyjeżdżają dentobusem do poszczególnych miejscowości, wykonują przegląd zębów, lakierowanie, można tam także wykonać zdjęcie RTG zębów, i leczyć próchnicę. Dentysta może też skierować małego pacjenta na dalsze leczenie w innym miejscu.

Rafał Tomaszczuk z Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku poinformował we wtorek, że leczenie w dentobusie cieszy się dużym powodzeniem, a rodzice chętnie godzą się na udzielanie ich dzieciom świadczeń, bo na co dzień w ich miejscowościach nie ma dostępu do dentysty. - Do tej pory dentobus wyjeżdżał ponad 200 razy, odwiedził 80 miejscowości - dodaje Tomaszczuk.

Podlaski Urząd Wojewódzki informował - gdy ruszała akcja świadczeń w dentobusie w połowie 2018 r. - że ten mobilny gabinet kosztował ok. 1,5 mln zł. Sprzęt kupiło w 2017 r. Ministerstwo Zdrowia w ramach ustawy o poprawie dostępności i jakości usług medycznych. Umowa na świadczenia w dentobusie obowiązuje w regionie do połowy 2022 r. - podawał wcześniej NFZ.

Ze świadczeń w dentobusie korzystają dzieci i młodzież do 18 lat. W maju dentobus będzie jeszcze w gminach Zawady i Dobrzyniewo Duże.

Izabela Próchnicka

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum