Podlasie: gruźlica znowu daje o sobie znać

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2011 18:39

Gruźlica pozostaje wciąż groźną chorobą - wynika z analizy programu profilaktyki tej choroby, który zakończył się w Podlaskiem.

Podlasie: gruźlica znowu daje o sobie znać

W 2010 roku ponad 100 miejscowości w Podlaskiem odwiedził specjalny ambulans do badań, który został zakupiony za środki z tzw. funduszy norweskich w ramach projektu profilaktyki gruźlicy, który zrealizował szpital gruźliczy i chorób płuc w Białymstoku.

Ambulans jeździł głównie po tych częściach regionu, gdzie historycznie najwięcej było przypadków gruźlicy, np. w rejonie Hajnówki czy na Suwalszczyźnie.

Z badań w ambulansie skorzystało 12,6 tys. osób. Wszystkim wykonywano RTG płuc, wykonano też około 4 tys. badań spirometrycznych. U 85 osób spośród przebadanych wykryto poważne schorzenia płuc z powikłaniami, w tym 6 ciężkich przypadków prątkującej gruźlicy.

Specjaliści ocenili, że to bardzo dużo. Wykryto też jeden nowotwór płuc. Wszyscy chorzy zostali objęci opieką medyczną w szpitalu i u lekarzy rodzinnych.

Program był kierowany do grup ryzyka: osób powyżej 40. roku życia, zgłaszających objawy takie jak, np. kaszel, duszność, szybkie męczenie się, oraz osób, które od dawna palą papierosy. Badano także osoby w prywatnych zakładach, gdzie pracownicy pracują np. w warunkach o dużej wilgotności czy zapyleniu, badano środowisko bezdomnych, pracowników instytucji publicznych i starsze osoby przebywające w domach pomocy społecznej.

Projekt kosztował 411.8 tys. euro. Został on dofinansowany z funduszy norweskich – 350 tys. euro, pozostałą część dołożył Podlaski Urząd Marszałkowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum