Podlasianki dbają o piersi

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Gazeta Współczesna/Rynek Zdrowia   • 08 września 2009 21:20

Jak wynika z najnowszych danych NFZ, mieszkanki województwa podlaskiego najchętniej w Polsce korzystają z badań mammograficznych.

Podlasianki dbają o piersi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na Podlasiu w ciągu ostatnich 2 lat mammografię wykonało 40 proc. kobiet między 50. a 69. rokiem życia – informuje Gazeta Współczesna.

Zdaniem lekarzy, wynik mógłby być jeszcze lepszy, ale i tak wyprzedziły mieszkanki Mazowsza, z których tylko 25 proc. skorzystało z programu.

– Z roku na rok widzimy, że Podlasianki traktują badanie coraz bardziej naturalnie –  mówi Współczesnej Adam Dębski, rzecznik prasowy podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. – Program profilaktyki raka piersi przestaje być czymś nowym, nieznanym. Wiele kobiet już rozumie, że z badań mammograficznych trzeba korzystać wtedy, kiedy nic nie boli, kiedy wydaje się, że wszystko jest w porządku. I najczęściej wyniki to potwierdzają.

W województwie podlaskim działa 9 mammografów: 6 w szpitalach w Białymstoku i Łomży oraz trzy w mammobusach pracujących w terenie. Wyniki ogólnopolskiego audytu pokazują, że sprzęt, który służy mieszkankom naszego województwa, jest na wysokim poziomie. To również wpłynęło na pozytywny odbiór progamu.

Z programu profilaktycznego raka piersi powinna skorzystać raz na dwa lata każda kobieta między 50. a 69. rokiem życia. Adresy placówek wykonujących badania są dostępne na stronie internetowej www.nfz-bialystok.pl.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum