Podkrakowskie gminy sprawdzą, jak smog wpływa na płuca dzieci

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2019 10:33

W dwóch gminach powiatu krakowskiego - w Skale i w Skawinie - zaczynają się badania spirometryczne dla dzieci w wieku 10-13 lat. Obydwie gminy znalazły się w grupie 10 samorządów pilotażowych wybranych do testowania ogólnopolskiego projektu Zintegrowany system wsparcia polityki i programów Ograniczenia Niskiej Emisji ZONE.

Podkrakowskie gminy sprawdzą, jak smog wpływa na płuca dzieci
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Pierwsze badania spirometryczne rozpoczynają się w kwietniu, w poświątecznym tygodniu i potrwają do czerwca. Kolejne badania zaplanowane są w sezonie grzewczym. Jak informuje Grzegorz Horwacik, kierownik Wydziału Ochrony Powietrza w Urzędzie Miasta i Gminy Skawina, celem tego przedsięwzięcia jest uzyskanie danych do analiz epidemiologicznych, żeby ocenić długotrwałe skutki wpływu zanieczyszczeń powietrza na układ oddechowy oraz tego, czy w zależności od sezonu zmieniają się wyników spirometrii w grupie badanej.

Projekt ZONE realizuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przy współpracy z kilkoma innymi instytucjami: Instytutem Łączności - Państwowym Instytutem Badawczym, Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla, Instytutem Ochrony Środowiska - Państwowym Instytutem Badawczym oraz Stowarzyszeniem Krakowski Alarm Smogowy.

Przedsięwzięcie współfinansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych.

Więcej: dziennikpolski24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum