Podkarpackie: żołnierze WOT wspierają Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 listopada 2020 20:56

Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej od początku listopada dostarczają próbki pobrane na obecność koronawirusa z punktów wymazowych rozmieszczonych na terenie całego Podkarpacia do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Podkarpackie: żołnierze WOT wspierają Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną
Fot. WOT

Jak poinformował PAP rzecznik brygady kpt. Witold Sura, od listopada codziennie rano wyznaczone zespoły żołnierzy z pięciu batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku wyruszają pojazdami do punktów wymazowych. Znajdują się one przy 27 szpitalach na Podkarpaciu.

- Żołnierze zgłaszają się do wyznaczonych punktów, odbierają próbki w sterylnych pojemnikach i następnie udają się w kolejne miejsce zlokalizowane na mapie trasy przejazdu - dodał rzecznik.

Kpt. Sura wyjaśnił, że każdego dnia materiały wymazowe muszą być dostarczone najpóźniej do godz. 11 do rzeszowskiego sanepidu. - Trasy przejazdu zostały zorganizowane w taki sposób, aby zminimalizować czas - podkreślił.

Rzecznik przypomniał, że od 1 kwietnia br. na wniosek wojewody podkarpackiego brygada codziennie deleguje cztery zespoły medyczne do wsparcia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej.

- Żołnierze pobierają wymazy mobilnie w domach osób przebywających w kwarantannie, Domach Pomocy Społecznej, jak również w wyznaczonych placówkach medycznych. W sumie do tej pory nasi medycy pobrali ponad 10 tys. wymazów - powiedział kpt. Sura.

Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest blisko 300 żołnierzy z podkarpackiej brygady. 

Wojciech Huk (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum