Podkarpackie: znaleziono zwierzęta zakażone wirusem wścieklizny

Autor: Nowiny 24/Rynek Zdrowia • • 02 września 2011 14:35

W powiacie jasielskim znaleziono zwierzęta chore na wściekliznę: kunę, trzy lisy, a wcześniej psa. Tym razem nie pomogły wiosenne szczepienia lisów, które - stosowane od kilku lat - zwykle skutecznie ograniczają rozprzestrzenianie się choroby.

Podkarpackie: znaleziono zwierzęta zakażone wirusem wścieklizny
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną występującą okresowo, zazwyczaj co 10 lat. Na razie nie można wyjaśnić skąd taka cykliczność zachorowania.

Z uwagi na zagrożenie zakażeniem przez ludzi, powiatowy lekarz weterynarii wydał rozporządzenie nakazujące umieszczenie tabliczek z ostrzeżeniem o wściekliźnie w 14 miejscowościach powiatu jasielskiego: Jaśle, Opacie, Jarzeniówce, Trzcinicy, Skołyszynie, Bączalu Dolnym, Przysiece, Sławęcinie, Siedliskach Sławęcińskich, Lisowie, Lipnicy Dolnej, Dąbrówce. 

W większości przypadków do zakażenia dochodzi po ukąszeniu przez chore, dzikie zwierzę, lub przez zadrapanie, wyjątkowo rzadko przez wdychanie zakażonego powietrza.  U człowieka okres wylęgania choroby wynosi od 7-10 dni do ponad 1 roku i zależy od umiejscowienia ugryzienia oraz od dawki wirusa jaka wniknęła do rany. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy choroby, na leczenie jest już za późno. Stąd tak ważna jest profilaktyka prowadzona wśród zwierząt.

Aby uniknąć epidemii psy i koty szczepi się po ukończeniu trzeciego miesiąca życia, cyklicznie raz w roku. Za nie przestrzeganie tego obowiązku przez wlascicieli zwierząt grozi im kara grzywny.

Więcej: http://www.nowiny24.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum