Podkarpackie: zlikwidują oddział dla chorych na gruźlicę

Autor: KL,Radio Rzeszów/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2014 09:20

Szpital Powiatowy w Nowej Dębie zrezygnował z oddziału dla chorych na gruźlicę. Powodem jest wyraźnie malejąca tam od 5 lat liczba pacjentów.

Podkarpackie: zlikwidują oddział dla chorych na gruźlicę
Przy 15 chorych w skali ostatniego roku, utrzymanie oddziału o zaostrzonym rygorze sanitarnym kosztowało ponad 1,5 mln zł. Jego dalsze prowadzenie wiązałoby się również z koniecznością wykonania drogiego remontu. Dlatego szpital utworzył nowy pododdział chorób płuc działający przy Oddziale Wewnętrznym. Będą tam leczone schorzenia dróg oddechowych w dotychczasowym zakresie, z wyjątkiem gruźlicy.

Mimo odnotowanej w nowodębskim szpitalu wyraźnej tendencji spadku liczby zachorowań, lekarze podkreślają, ze gruźlica nie została wyeliminowana całkowicie. Apelują więc aby nie bagatelizować badań profilaktycznych.

Specjaliści ostrzegają, że przekonie, iż gruźlica należy już tylko do wspomnień, jest błędne.

Jak mówiła nam wcześniej profesor Zofia Zwolska z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, od kilku lat nie ma w Polsce ministerialnego programu walki z gruźlicą, ponieważ wydaje się, że problem nie jest już tak dotkliwy jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat temu.

- Pełne zaufanie do leków rekomendowanych w terapii gruźlicy wpłynęło na przeświadczenie, że jesteśmy całkowicie przygotowani na eliminację ewentualnego ogniska chorobowego, a gruźlica jest skazana na odejście w zapomnienie. W rzeczywistości tak nie jest. To przeświadczenie doprowadziło jednak do ograniczenia nadzoru nad tą chorobą i dziś zaczynamy za to płacić - podkreślała specjalistka.

W Polsce aż 22,2 na 100 tys. osób cierpi z powodu gruźlicy. To znacząco więcej niż w krajach Unii Europejskiej: współczynnik ten w Niemczech wynosi 5,3, w Czechach 5,7, a na Słowacji 7,3. Problem jest tym większy, że coraz częściej diagnozowane są przypadki gruźlicy lekoopornej, której praktycznie nie ma czym leczyć.  

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum