Podkarpackie: z budżetu wojewody wydano na karetki ponad 1 mln zł

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2012 13:03

Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz przekazała ponad milion złotych na doposażenie oraz zakup nowych karetek dla szpitali i jednostek pogotowia ratunkowego.

Jak informuje Małgorzata Oczoś, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego, pieniądze pochodziły z budżetu wojewody oraz z oszczędności po zakontraktowaniu przez NFZ zespołów ratownictwa medycznego i trafiły do podkarpackich placówek w ostatnim kwartale 2011 r.

Z raportu z wykorzystania rozdysponowanych środków zaprezentowanego podczas posiedzenia zespołu ds. organizacji i koordynacji systemu powiadamiania ratunkowego wynika, że wojewoda dofinansowała zakup trzech karetek. Po 200 tys. zł otrzymał Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli, Szpital Wojewódzki w Przemyślu oraz Centrum Medyczne w Łańcucie.

Ponadto Urząd Wojewódzki przekazał 462 tys. zł na doposażenie karetek dla pięciu dysponentów zespołów ratownictwa medycznego, zlokalizowanych wzdłuż drogi międzynarodowej E4, w celu podniesienia standardu świadczonych usług medycznych w związku ze zbliżającymi się mistrzostwami EURO 2012. Każda z jednostek otrzymała 22 tys. zł na jeden ambulans.

W Rzeszowie dofinansowano 7 karetek, Dębicy - 5, w Ropczycach - 2, Łańcucie - 2. Dla Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu na doposażenie pięciu karetek przekazano 110 tys. zł.

Jak podaje rzecznik wojewody, analizowany jest system powiadamiania ratunkowego dla województwa podkarpackiego. Dla zapewnienia lepszej łączności radiowej, została przygotowana koncepcja funkcjonowania 5 dyspozytorni: w Rzeszowie, Mielcu, Krośnie, Sanoku i Przemyślu.

Każda z nich będzie miała do  dyspozycji od 16 do 18 karetek, zaś w każdym rejonie dyspozytorni będzie działać od 2 do 3 szpitalnych oddziałów ratunkowych. Przemyska dyspozytornia zostałaby ulokowana w budynku Komendy Miejskiej Policji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum