Podkarpackie: w 13 placówkach pojawi się nowy system segregacji pacjentów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2019 14:49

13 Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych z Podkarpacia będzie wyposażonych w nowy system segregacji (triaż) pacjentów w ramach rządowego programu TOPSOR. W czwartek (27 czerwca) podpisane zostały umowy partnerskie między dyrektorami tych placówek a Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, które wdraża program.

Podkarpackie: w 13 placówkach pojawi się nowy system segregacji pacjentów
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Tryb Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (TOPSOR) jest systemem segregacji (triaż) m.in. przetwarzającym dane osobowe i dane o stanie zdrowia. Ten jednolity system obsługi pacjentów ma być wdrożony w całym kraju. Szpitale ze szpitalnymi oddziałami ratunkowymi dostaną sprzęt, wyposażenie i oprogramowanie niezbędne do tego, by korzystać z systemu.

Obecna na uroczystości wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podkreśliła, że realizacja programu kosztować będzie niemal 40 mln zł. - W jego pierwszym etapie do końca października br. system zostanie wdrożony w 76 największych w kraju SOR-ach. Pozostałe placówki będą miały czas do sierpnia 2020 r. W sumie programem objętych zostanie 232 SOR-y - dodała.

Dzięki nowemu systemowi - po wstępnej ocenie zdrowia pacjenta - zostanie nadany priorytet przyjęcia - czerwony, pomarańczowy albo żółty. W przypadku czerwonego oznaczać będzie, że ta osoba musi być natychmiast przyjęta. Kolor pomarańczowy oznaczać będzie, że pacjent będzie maksymalnie oczekiwał na pomoc 10 minut, a kolor żółty oznacza, że pomoc będzie udzielona najpóźniej do godziny.

Pozostali pacjenci (kolor zielony i niebieski) po wstępnej ocenie będą informowani, gdzie mogą uzyskać pomoc np. w placówce, która świadczy usługi nocnej opieki lekarskiej. Jeżeli jednak zdecydują, że chcą czekać na poradę w tym szpitalnym oddziale ratunkowym, to zostaną poinformowani o czasie oczekiwania. - Wprowadzamy też zapis, że ci pacjenci będą jednak pod nadzorem, co 90 minut będzie powtórna ocena ich zdrowia tzw. retriaż - powiedziała Szczurek-Żelazko.

Wiceminister zaznaczyła, że rząd zwiększy również ryczałt na finansowanie SOR-ów o 10-12 proc. Przypomniała, że w ostatnich 4 latach nakłady finansowe na SOR-y wzrosły o 35 proc.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, które również uczestniczyła w podpisaniu umów, powiedziała, że od momentu wdrożenia nowego systemu "będzie już gwarancja, iż zasady kwalifikowania pacjentów na SOR-ach we wszystkich szpitalach będą jednakowe". Zdaniem wojewody, proces segregowania pacjentów będzie dawał gwarancję, że pacjent, który zgłasza się do SOR w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia będzie miał zapewnioną opiekę w niezbędnym czasie.

Na Podkarpaciu do systemu włączonych zostanie 13 istniejących SOR-ów. W budowie są kolejne dwa SOR-y: przy szpitalu w Jarosławiu i Rzeszowie (będzie to drugi w mieście SOR).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum