×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Podkarpackie: potrzebne centrum leczenia wcześniaków

Autor: Nowiny 24/Rynek Zdrowia26 grudnia 2011 17:09

Na Podkarpaciu umiera więcej noworodków niż w innych częściach kraju - wynika z najnowszych danych. Gorzej jest tylko w Świętokrzyskim. Wśród dzieci, których mimo starań lekarzy nie udaje się uratować, najwięcej jest wcześniaków.

Podkarpackie: potrzebne centrum leczenia wcześniaków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie w ub. roku na Podkarpaciu przybyło nieco ponad 22 tys. nowonarodzonych mieszkańców. 1529 z nich urodziło się przedwcześnie. Dzieci, które przyszły na świat martwe lub nie przeżyły tygodnia, było 162.

Śmiertelność okołoporodowa na Podkarpaciu należy do najwyższych w Polsce, wynika z danych GUS. Zdaniem dr Ewy Homy, wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie neonatologii, problem ten mogłoby rozwiązać centrum perinatologii, gdzie kobiety zagrożone przedwczesnym porodem i wcześniaki w najcięższym stanie mogłyby liczyć na kompleksową pomoc specjalistów. Takie centrum miało powstać już w 2007 roku.

Do pomysłu, którego nie udało zrealizować, wrócił obecny zarząd województwa planując uruchomienie centrum w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie, gdzie już działa kilka oddziałów specjalizujących się w leczeniu najmłodszych. Problemem na razie jest brak miejsca. Potrzebne pomieszczenia uda się wygospodarować po otwarciu w pierwszej połowie 2012 roku szpitalnego oddziału ratunkowego, którego budowa jest na finiszu.

Więcej: www.nowiny24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze