Podkarpackie: ponad 16,7 mln zł na programy wykrywania wad rozwojowych u dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2019 16:05

Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie przeznaczył na programy wczesnego wykrywania wad rozwojowych i rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnościami ponad 16,7 mln zł w ogłoszonym naborze projektów.

Podkarpackie: ponad 16,7 mln zł na programy wykrywania wad rozwojowych u dzieci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak poinformował dyrektor WUP w Rzeszowie Tomasz Czop, w Polsce statystycznie jedno na sto dzieci ma jakieś zaburzenie ze spektrum autyzmu.

- Do tego dochodzi niewystarczający poziom wiedzy na temat tych zaburzeń wśród rodziców. Dlatego w ramach konkursu mogą być realizowane także akcje edukacyjne skierowane do nich oraz do personelu medycznego - dodał Czop.

W jego ocenie rodzice, których dzieci są dotknięte tym zaburzeniem, są często pozostawieni sami sobie.

- Muszą szukać pomocy wśród stowarzyszeń zajmujących się tym obszarem. Natomiast w ramach realizacji tego konkursu lecznice włączone do programu będą przekazywać podczas badań bilansowych informację rodzicom o możliwości wykonania wstępnej diagnozy w domu lub ewentualnie o możliwości wykonania badań przesiewowych w placówce ochrony zdrowia - wyjaśnił dyrektor.

Na realizację projektów wyłonionych w ramach tego konkursu przeznaczono ponad 16,7 mln zł. Maksymalny poziom dofinansowania projektu wynosi 95 proc. Czop zaznaczył, że nie określono maksymalnej wartości projektu, a jego wartość minimalna wynosi 100 tys. zł.

Wnioski o dofinansowanie projektów będzie można składać od 29 lipca br. do 21 sierpnia br.

Szczegółowe informacje o konkursie można uzyskać na spotkaniu informacyjnym 26 lipca br. w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Ogłoszony konkurs finansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Budżet programu pochodzi z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach RPO Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro. Instytucją zarządzającą programem jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej dla RPO i odpowiada za realizację trzech z jego osi finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego: Regionalny rynek pracy, Integracja społeczna, Jakość edukacji i kompetencji w regionie.

Wojciech Huk - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum