Podkarpackie: nowe ogniska zakażeń - m.in. w domu dziecka i szpitalu psychiatrycznym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2020 07:31

W Zakładzie Opiekuńczo-Pielęgnacyjnym w Handzlówce, szpitalu psychiatrycznym w Żurawicy i Domu Dziecka w Żyznowie wykryto kolejne nowe ogniska zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu - wynika z informacji przekazanych w niedzielę (22 listopada) przez sanepid.

Podkarpackie: nowe ogniska zakażeń - m.in. w domu dziecka i szpitalu psychiatrycznym
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Jak poinformowała w niedzielę rzeczniczka podkarpackiego sanepidu Dorota Gibała, 703 nowe potwierdzone w regionie zakażenia SARS CoV-2 pochodzą z 25 powiatów. Najwięcej zakażeń zanotowano w Rzeszowie - 84 przypadki, pow. łańcuckim - 68 zakażeń i w Przemyślu - 64.

Większość spośród nich są to pojedyncze przypadki z tzw. transmisji poziomej, czyli w rodzinie, zakładach pracy i innych kontaktach. Pojawiły się natomiast nowe ogniska zakażeń.

Jednym z nich jest Zakład Opiekuńczo-Pielęgnacyjny w Handzlówce (pow. łańcucki), gdzie badania potwierdziły 34 przypadki zakażenia SARS CoV-2, w tym u 31 pacjentów zakładu i u 3 osób z personelu.

Pięć pozytywnych przypadków zakażenia koronawirusem wykryto wśród personelu medycznego Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy (pow. przemyski) na Oddziale Psychogeriatrycznym.

Natomiast w Domu Dziecka w Żyznowie (pow. strzyżowski) zakażonych jest 8 osób, w tym 4 wychowawców i 4 wychowanków domu.

Kolejne zakażenia potwierdzono też we wcześniejszych ogniskach, w tym w Domu Pomocy Społecznej w Wysocku (pow. jarosławski), gdzie obecnie jest 37 pozytywnych przypadków zakażenia, w tym u 27 mieszkańców i 10 osób z personelu.

W Domu Pomocy Społecznej w Rudzie (pow. ropczycko-sędziszowski) łącznie potwierdzono 31 pozytywnych przypadków zakażenia, w tym u 29 pensjonariuszy domu i 2 osób z personelu.

23 pozytywne przypadki zakażenia koronawirusem badania potwierdziły też w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Tarnobrzegu, w tym u 15 pensjonariuszy i u 8 osób z personelu.

Zakażonych jest też 14 pacjentów i 12 osób z personelu oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Specjalistycznego w Mielcu, gdzie łącznie potwierdzono tam 26 pozytywnych przypadków, oraz w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Stalowej Woli - tam zakażonych jest 9 osób, w tym 3 pracowników i 6 podopiecznych ośrodka.

Sanepid podaje, że według stanu na godz. 10.30 w niedzielę badaniami laboratoryjnymi potwierdzono łącznie 47 tys. i 66 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, z których wyzdrowiało 27 tys. 695 osób, zaś zmarło 1 tysiąc i 28 osób.

Sanepid zastrzegł, że z powodów technicznych nie aktualizowano w niedzielę liczby wyników wpisanych do bazy EWP.

Agnieszka Pipała (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum