Podkarpackie: kolejny pacjent z podejrzeniem zakażenia wirusem Hanta

Autor: Nowiny/Rynek Zdrowia • • 28 lipca 2011 11:48

Do Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego im ks. Bronisława Markiewicza trafił pacjent z podejrzeniem zakażenia wirusem Hanta.

Jeżeli badania potwierdzą diagnozę, będzie to czwarty przypadek gorączki krwotocznej w tym roku w regionie.

Po raz pierwszy w kraju wirus został  wykryty właśnie u pacjenta z Podkarpacia 4 lata temu. Od tej pory w regionie do zakażenia doszło u około 30 osób. Gorączka krwotoczna atakowała dotąd w okolicach Sanoka, Brzozowa, Leska, Krosna, Ustrzyk, Przemyśla, Dębicy i Stalowej Woli.

- Gorączka krwotoczna to choroba zakaźna, którą przenoszą pospolite gryzonie - mysz polna, domowa, leśna, szczur wędrowny, czy nornice - mówi na łamach "Nowin" Dorota Gibała z podkarpackiego sanepidu. - Wirus obecny jest w moczu, odchodach i ślinie zakażonych gryzoni.

Zakażenia wśród ludzi szerzą się najczęściej drogą pokarmową oraz wziewną, ale zdarzają się również zachorowania po pokąsaniu przez gryzonie. Początkowo wirus wywołuje wysoką gorączkę i krwawe wysięki na skórze jak przy sepsie, potem dochodzi do uszkodzenie nerek i innych narządów wewnętrznych.

Wśród chorych na Podkarpaciu u 26 doszło do uszkodzenia nerek, naczyń krwionośnych i wątroby. Pięć osób wymagało dializ. U jednego z pacjentów przebieg choroby był tak ciężki, że potrzebny był przeszczep nerek.

Więcej:www.nowiny24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum