Podkarpackie: coraz mniej karetek "S"

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2018 09:34

Podkarpackie ma coraz mniej karetek pogotowia z lekarzami. W powiecie przemyskim dwie karetki "S" zostaną zastąpione karetkami "P", których załogę stanowią ratownicy. W Rzeszowie jedna "S" już została zastąpiona karetką "P".

Ubywa karetek "S", przybywa karetek "P" Fot. Archiwum

Do tej pory w powiecie przemyskim były trzy karetki „S”. Jedna stacjonowała w Birczy, dwie w Przemyślu. Po zaktualizowaniu "Wojewódzkiego planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne" zapadły decyzje, że karetki „S” zostaną zamienione na karetki „P”. Jak zaznacza Marek Zasadny, zastępca dyrektora ds. medycznych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Ojca Pio w Przemyślu, zmiany formalnie zaczęły obowiązywać od 1 marca, ale realnie „S”-ki zostaną zlikwidowane od połowy marca - informuje Gazeta Wyborcza.

Jak dodaje dyrektor, w zamian przybędzie jeszcze jedna karetka „P”, w Lesznie, albo w Torkach. W sumie na terenie powiatu będzie pięć karetek: cztery podstawowe i jedna specjalistyczna.

Zmiany wynikają m.in. z braku lekarzy oraz ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 2006 r., której przepisy stanowią, że w specjalistycznych ambulansach powinni jeździć lekarze mający specjalizację z medycyny ratunkowej bądź kilku dziedzin pokrewnych. Ostatecznie, po wielokrotnym odraczaniu, przepisy te zaczęły obowiązywać od stycznia br. Po masowym wypowiadaniu przez lekarzy klauzuli opt-out, problemy z zapewnieniem obsady lekarskiej w karetkach jeszcze się pogłębiły.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum