Podkarpackie: SOR zakłada opaski pacjentom, decydują o kolejności przyjęć

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 sierpnia 2014 11:07

W oddziale ratunkowym w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie o kolejności przyjmowania pacjentów decyduje kolor opaski przydzielonej przez pielęgniarkę lub ratownika.

Pierwszeństwo mają pacjenci z czerwonymi, następnie chorzy oznaczeni na żółto. Ci, którzy dostali zielone, muszą się liczyć z tym, że mogą czekać nawet siedem godzin na przyjęcie.

Na SOR powinni trafiać wyłącznie pacjenci z zagrożeniem zdrowia i życia, jednak wiele osób traktuje oddziały ratunkowe jak przychodnię. Obok pacjenta z podejrzeniem zawału w kolejce czekają ludzie z bólem brzucha lub kleszczem, a wszyscy chcą być przyjęci jak najszybciej.

Tymczasem dla personelu medycznego najważniejsze jest wytypowanie z tłumu tych, którym należy udzielić pomocy w pierwszej kolejności. Najskuteczniejszym sposobem na uporządkowanie tej sytuacji jest triage (segregacja) - procedura stosowana w medycynie ratunkowej, umożliwiająca podział rannych w masowych wypadkach w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowania przeżycia.

Stan zdrowia, a tym samym kolejność transportu, oznacza się za pomocą plakietek lub opasek. Triage ma uprościć procedurę przyjmowania chorych i usprawnić pracę oddziału. 

Więcej: rzeszow.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum